dropshipping-z-chin

 

Klienci sklepów internetowych bywają mocno zdziwieni, kupując produkt przy którym widnieje astronomicznie długi czas dostawy — wszystko za sprawą dropshippingu z Chin. Poniżej dzielimy się naszymi przemyśleniami na temat tego modelu sprzedaży.

Na wstępie powiedzmy jasno: Dropshipping z Chin nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ… Silnych argumentów jest kilka.

 

Fatalne doświadczenia klienta

 

Klient dokonujący zakupu na stronie sklepu lub na Allegro, najczęściej robi to z powodu względnie pilnej potrzeby. Nawet jeśli towar ma być prezentem, lub nie jest pilnie potrzebny, to nikt nie spodziewa się, że będzie musiał czekać 3 miesięcy na przesyłkę. Niestety długie terminy dostaw są jedną z głównych wad prowadzenia dropshippingu prosto z Chin.

 

[banner id=”28111″]

 

Problemy podatkowe

 

Kolejnym minusem dropshippingu z Chin są niejasności natury rachunkowej. Najczęściej dostawca z Chin — aby uniknąć opłaty 23% VAT-u — wysyła towar oznaczony jako “Gift” — po polsku prezent. Zdarza się jednak, że towar zostaje sprawdzony podczas kontroli celnej, co skutkuje nałożeniem podatku VAT, którego opłacenie spoczywa na kliencie końcowym. 

Łatwo sobie wyobrazić poziom irytacji osoby, która czekała na swój towar 3 miesiące, po czym okazało się, że ma zapłacić znacznie więcej, niż planowała… 

 

Utrudniony kontakt z dostawcą

 

Kontakt z przedstawicielami hurtowni dropshippingowych z Chin bywa trudny. Niestety z uwagi na komplikacje, które często pojawiają się w przypadku importu z drugiego końca świata, może się okazać, że nie będziemy w stanie skutecznie rozwiązywać sporów na linii: my – klient – hurtownia.

W tym miejscu pojawia się również temat zwrotów, które w dropshippingu z Chin są trudne do realizacji, lub patrząc praktycznie: niemożliwe. 

 

Częste zmiany kursu walut

 

3 miesiące to szmat czasu… Sporo się może wydarzyć również na rynku walut. Dlatego, gdy importujemy towar z drugiego końca świata i czekamy na niego kilka miesięcy, może się okazać, że nasza oferta stała się kompletnie nieatrakcyjna dla klienta. 

Wtedy zaczynają się schody, bo klient może się przecież rozmyślić i wycofać z zakupu. 

 

Super ceny

 

Zaletą dropshippingu z Chin jest możliwość handlowania produktami w niskich cenach, co pozwala ustalać atrakcyjne marże.

Jednak każdy doświadczony sprzedawca wie, że oferowanie produktów w najniższej cenie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podejrzanie niska cena budzi obawy klientów, bo uruchamia się w ich głowie myślenie: „Najtańsze = podejrzane = najgorsze”.

 

Odwiedź nasz kanał na YouTube

 

Podsumowując, dropshipping z Chin nie jest najlepszym wyjściem, gdy chcemy budować stabilny, który spotyka się z zadowoleniem klientów. Choć model ten może wydawać się kuszący za sprawą atrakcyjnych marż, to jego wady są skutecznym argumentem potwierdzającym nasze zdanie.