ile-kosztuje-sprzedaz-na-allegro

 

Na postawione w tytule pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od skali działalności. Można działać w taki sposób, aby jedynym kosztem była prowizja dla Allegro (A jeśli założymy pierwsze konto do końca sierpnia, to będziemy zwolnieni z obowiązku jej opłacania aż do końca października). Można też wykorzystywać narzędzia wspomagające sprzedaż, wtedy analogicznie koszt działalności będzie wyższy.

W tym artykule nie uwzględniliśmy kosztów związanych z działalnością gospodarczą jako taką, tj. podatki, ZUS i księgowość. Sprawdź ten artykuł aby dowiedzieć się więcej o kosztach związanych z prowadzeniem działalności.

 

Na początku skupmy się na kosztach obowiązkowych związanych z działalnością na Allegro. Zaliczyć do nich należy:

 • Prowizje od sprzedaży;
 • Opłaty za oferty, na których nie dokonano zakupu w ciągu minionych 365 dni;
 • Za wystawienie przedmiotu — dotyczy to tylko kilku kategorii. (link do regulaminu z listą kategorii, w których wystawianie ofert jest płatne);

 

Prowizja od sprzedaży

 

Trzeba pamiętać, że handlując na Allegro, prowizja jest pobierana dopiero wtedy, gdy sprzedamy przedmiot. Oznacza to, że jeśli nie mamy sprzedaży, to nie ponosimy kosztów.

Nie w każdej kategorii na Allegro obowiązuje taka sama wysokość prowizji. np. W kategorii Odzież prowizja wynosi 10%, zaś Dom i Ogród to tylko 7%, a Erotyka to aż 16%.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli założy się konto do końca sierpnia 2020, wtedy będzie można sprzedawać aż do końca października bez płacenia prowizji.

 

Opłata za wystawienie produktu (Tylko niektóre kategorie)

 

Allegro w niektórych kategoriach pobiera opłaty za wystawienie produktu. Do tych kategorii należą: 

 • Samochody, 
 • Nieruchomości
 • Wakacje
 • Żywe zwierzęta 
 • Maszyny
 • Przyczepy, naczepy
 • Inne pojazdy i łodzie
 • Kolekcje
 • Antyki i sztuka
 • Opony i Felgi

Nie ma jednej wspólnie ustalonej wysokości opłat za wystawienie oferty. Najlepiej jest zapoznać się z cennikiem przedstawionym na stronie Allegro.

https://allegro.pl/regulamin/pl/zalacznik-4#czesc-ii-oplaty-podstawowe-za-wystawienie-towarow

 

Wewnętrzne narzędzia Allegro wspierające sprzedaż

 

Nie każdy wie, że Allegro swoim klientom oferuje cały szereg narzędzi marketingowych. Jak łatwo się domyślić, oferta ta nie jest darmowa. Jest ona kolejnym źródłem potencjalnych kosztów, ale umiejętne ich wykorzystywanie powinno przełożyć się na znaczny wzrost sprzedaży.

Poznaj możliwości promocyjne na Allegro

 

Wyróżnienia

 

Najpopularniejszą opcją promowania ofert na Allegro jest wyróżnienie. Dzięki tej promocji oferty pojawiają się w pierwszej kolejności przed ofertami niewyróżnionymi.

Koszt: Dla Większości ofert w większości kategorii: 19,00 zł. Dla ogłoszeń: 29 zł.

Allegro pobiera opłaty za wyróżnienia w cyklach 10 dniowych.

 

Pakiet Promo

 

Jest to zestaw narzędzi, który obejmuje Wyróżnienie, Raty ZERO, Pogrubienie, Podświetlenie. W tym wypadku koszt promocji naliczany jest z każdym kolejnym dniem jej obowiązywania. Cena za 1 dzień: 2,90 zł.

 

[banner id=”28111″]

 

Promowanie na stronie działu

 

Promocja ta do najtańszych nie należy, ale z pewnością jest wartym uwagi elementem marketingu na Allegro. 

Cennik w odniesieniu do pojedynczej oferty kształtuje się następująco:

 • 5 dni — 33 zł;
 • 10 dni — 49 zł;
 • 50 dni — 199 zł;
 • 90 dni — 269 zł;

 

Allegro Ads

 

Allegro Ads to rodzaj reklamy na Allegro, który jest rozliczany w systemie aukcyjnym. Koszty Allegro Ads są naliczane od 26 dnia każdego miesiąca. Dużą zaletą tego rozwiązania jest całkiem długi czas na rozliczenie z Allegro, bo wynosi on aż 60 dni.

W Allegro Ads sami decydujemy ile chcemy wydać na reklamę. Możemy ustawić 2 warianty rozliczania.

 • Oparty o budżet dzienny — ustalamy maksymalną kwotę, którą chcemy przeznaczyć na reklamę dziennie.
 • Oparty o budżet całkowity —  ustalamy maksymalną kwotę, którą chcemy przeznaczyć na reklamę w trakcia trwania całej kampanii.

W systemie Allegro Ads nie płacimy za wyświetlenie naszej reklamy, tylko za kliknięcie. To co później się dzieje, zależy tylko od skuteczności strony naszego produktu, warunków zakupu, jak również ceny, którą ustawiliśmy.

W przypadku Allegro Ads minimalna wysokość budżetu dziennego wynosi 3 zł.

Zobacz jak skutecznie wykorzystywać Allegro Ads

 

Koszt zewnętrznego oprogramowanie pomocnego w działalności na Allegro

 

Obecnie Allegro umożliwia sprzedawcom korzystanie z technicznych narzędzi, które w różny sposób wspierają sprzedaż. Dzięki zewnętrznemu oprogramowanie można, np. prowadzić działania analityczne na platformie, masowo wystawiać aukcje na portalu.

 

TradeWatch — możesz prześwietlić całe Allegro

 

Oprogramowanie TradeWatch pozwala prowadzić działania analityczne na Allegro. Co możemy dokładnie zrobić? Sprawdzić jaka jest sprzedaż w danej kategorii, dowiedzieć się, które produkty najlepiej się sprzedają. Słowem — możemy zebrać wszystkie informacje potrzebne do wyboru kategorii i produktów, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów.

Pamiętaj, jeśli jesteś członkiem naszej społeczności masz nieograniczony dostęp do TradeWatch-a. 

Koszt miesięczny abonamentu TradeWatch: 59 zł

Baselinker – wystawiaj hurtem towar prosto z hurtowni

 

Popularnym narzędziem, które pozwala zarządzać sprzedażą na Allegro jest BaseLinker. Dzięki niemu możemy masowo wystawiać aukcje produktów, które znajdują się w hurtowniach, z którymi współpracujemy. 

BaseLinker pozwala zarządzać sprzedażą ze wszystkich kanałów, w których handlujemy. Możemy również skorzystać z narzędzi do automatyzacji. Wysyłać automatyczne maile klientom.

Koszt miesięczny abonamentu BaseLinkera to: 99 zł.

 

Jak więc można zauważyć — miesięczny koszt działalności na Allegro z pełnym wykorzystaniem możliwości tej platformy wcale nie musi być wysoki. Jeśli znamy zasady skutecznej sprzedaży, koszty związane z promocją nie pójdą na marne — przeciwnie, będą skutecznie podnosić naszą sprzedaż.