ile-trwa-import-z-chin

 

Organizacja importu towarów z Chin jest procesem wieloetapowym, a sam import odbywa się zarówno drogą lądową, wodną, jak i powietrzną. Często osoby rozważające handel towarami z państwa środka, zadają sobie pytanie: ile trwa import towarów z Chin?

Na wstępie należy zwrócić uwagę, że import towarów z Chin jest procesem, w którym występuje sporo zmiennych, które mają wpływ na czas jego realizacji.

Do głównych czynników, które wpływają na czas importu, zaliczyć należy:

  • Święta w Chinach, np. Chiński Nowy Rok jest świętem, które może wydłużyć czas importu nawet o 4 tygodnie.
  • Odległość między prowincją, w której znajduje się fabryka, a portem, z którego nasz towar będzie płynął — jeśli odległość jest nieduża to transport trwa kilka dni, jeżeli fabryka jest położona w głębi kraju, to nawet do kilkunastu dni.
  • Sytuacja w porcie — w zależności od liczby statków oczekujących na wpłynięcie i załadunek, czas realizacji może się wydłużyć.

Import z Państwa Środka można w naturalny sposób podzielić się na 3 etapy — wszystko, co dzieje się przed wypłynięciem statku, w trakcie rejsu, oraz po przybyciu do portu.

 

import-z-chin

 

 

Przygotowanie importu w Chinach

 

Na początku trzeba zastanowić się, co dzieje się z towarem, który chcemy zamówić — mówiąc ściślej, niejednokrotnie zdarza się, że produkty w momencie składania zamówienia nie zostały jeszcze wyprodukowane.

To już na wstępie może wydłużyć czas realizacji importu nawet o wiele dni. Tak naprawdę sama produkcja może wynieść nawet pół roku. Trzeba jeszcze pamiętać o pewnym niepisanym priorytecie — mianowicie, jeśli nie zdążymy złożyć zamówienia w lipcu, lub sierpniu i firmy z USA zrobią to przed nami, może się okazać, że będziemy musieli czekać dodatkowo 3 miesiące na transport naszego towaru.

Chcąc wskazać konkretne ramy czasowe, nie ma tutaj reguły — nie da się jednoznacznie wskazać, ile trwa ten etap importu.

Przy założeniu, że towar jest dostępny w hurtowni, należy wziąć pod uwagę następujące kroki:

  1. Uzgodnienie warunków transportu, a także określenie terminu gotowości transportu do wysyłki i wybór spedytora, który będzie koordynował transport.
  2. Złożenie bookingu przez spedytora u armatora. Innymi słowy, jest to deklaracja transportu towarów — w tym miejscu armator zaczyna pośredniczyć między kupującym i sprzedającym.
  3. Nabywca dostaje tzw. Routing order — są to dokumenty spedycyjne potwierdzające szczegóły transportu. Po przekazaniu dokumentów następuje załadunek towarów na pokład.

Wymienione kroki zajmują kilka dni.

 

[banner id=”28111″]

 

Transport z Azji do Europy

 

Transport drogą morską trwa nie krócej niż 4 tygodnie — najczęściej czas ten wynosi od 32 do 48 dni. Trzeba zaznaczyć, że najlepiej jest tę formę transportu wybrać, gdy zależy nam na koszcie całego przedsięwzięcia — kontenerowiec jest najtańszy. Jeśli decydujemy się na transport szynowy, trwa on znacznie krócej, bo nie powinien trwać dłużej niż 14 dni.

Statki najczęściej przypływają do Hamburga lub do Gdańska.

 

Rozładunek i transport do kupującego

 

Końcowym etapem całego przedsięwzięcia jest przypłynięcie statku do portu docelowego. Tutaj agencja celna dokonuje rozładunku i odprawy celnej. Jeżeli chodzi o czas trwania całego etapu, trzeba spodziewać się od 1 do kilku dni.

Trzeba mieć na uwadzę, że statki w Hamburgu są nawet 10 dni wcześniej niż w Gdańsku. Mimo że transport drogowy z niemieckiego portu trwa trochę dłużej, to i tak w ostatecznym rozrachunku wcześniej dotrą do nas te, które były rozładowywane w Hamburgu.

Jeśli chodzi o koszt transportu towarów z portu pod wskazany przez nas adres, trzeba go ustalić wspólnie ze spedytorem.

Podsumowując — ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile trwa transport z Chin, bo kwestia ta jest bardzo indywidualna. Jedno jest pewne — nie należy skakać na głęboką wodę bez wsparcia kogoś, kto już miał do czynienia z tą materią. Występuje sporo pułapek, w które wpadają osoby niedoświadczone.