Hallo, hallo. Cześć. Michał Witkowski z tej strony.

Właśnie byłem w banku i mam chwilę, więc postanowiłem nagrać filmik dla was.

Słuchajcie, bardzo często zadajecie pytanie: „Czy trzeba mieć firmę, działalność gospodarczą żeby zacząć sprzedawać na allegro?”

Zasada jest taka. Jeżeli chcesz zacząć, tak całkiem od zera, to teoretycznie nie potrzebujesz mieć działalności gospodarczej. Bo możesz sobie wystawić swój stary sprzęt, który masz i którego nie używasz. Ale to nie jest dobry pomysł.

Dlaczego? Bo za każdy wystawiony produkt allegro nalicza opłatę z góry. Więc to jest zły pomysł.

[banner id=”28111″]

Jak nie masz firmy, nie masz działalności, to pomyślcie tak: „To nie jest pomysł na szybkie wzbogacenie się”. Jak chcesz zarobić milion w weekend, to jest to średni pomysł dla ciebie.

To jest dobry pomysł na biznes. Normalny, klasyczny, tradycyjny biznes. Handel w sieci. Tak jak byś zakładał sklep.

My to porównujemy do sklepu, a jest dużo prostszy bo jest dużo bardziej dostępny. Ale też trzeba jakieś minimalne koszty ponieść. To trzeba mieć w głowie. To jest ok.

Załóżmy sytuację taką, (przepraszam, wyglądam śmiesznie bo zmokłem), załóżmy sytuacje taką, że nie masz pieniędzy całkiem, nie masz działalności, nie chcesz otwierać bo się boisz czy się uda czy nie. Co można zrobić?

Moim zdaniem bardzo dużo. Moim zdaniem, co powinieneś, powinieneś zrobić. To znaczy, znaleźć kogoś, kto już ma działającą firmę i chciałby zacząć sprzedawać na allegro, ale nie ma pomysłu jak to zrobić. Ty możesz być takim samodzielnym specjalistą, który to zrobi. Który zbuduje osobną gałąź w tym biznesie. To może być ktokolwiek np. członek twojej rodziny, wujek, brat, kuzyn.

Jak nie masz nikogo w rodzinie, kto ma działalność, firmę i chciałby z tobą podjąć współprace, to wtedy w ogólne można iść na maksa.

Tak jak ja zrobiłem kiedyś, kiedy nie miałem kasy w ogóle. Byłem spłukany totalnie. Ja byłem gotowy dla kogoś pracować za darmo.

Poszedłem do człowieka i powiedziałem: „Słuchaj, ja zrobię dla ciebie wszystko to co potrafię, jak będziesz zadowolony, to chcę od ciebie tylko referencje”.

To jest bardzo dobry model bo tu tylko można wygrać. On może wygrać i ja mogę wygrać.

Gdybym dzisiaj miał startować całkowicie od zera, to zrobił bym dokładnie coś takiego. Czyli, znalazł bym kogoś kto ma firmę, i po prostu, zaczął bym dla niego pracować za darmo. Po to aby się wszystkiego nauczyć.

Już sam fakt, że nie będziesz musiał płacić tego bezsensownego ZUSu, czyli tego 1200 zł. To już jest gigantyczna różnica. Bo powiedzmy, że w pierwszym miesiącu zarobisz 500, 600 zł, to jakbyś miał działalność gospodarczą, to musisz od tego zapłacić ZUS, a tu masz możliwość wyjść z tymi niewielkimi pieniędzmi.

Możesz w drugim, trzecim miesiącu zarabiać po kilka tysięcy i wtedy możesz się zastanowić co robić.

Tu znowu, uwaga! Działalność gospodarcza jest tylko jednym z wariantów.

Działalność gospodarcza ma ten problem, że trzeba płacić ZUS. To jest dosyć dużo. To jest jakieś 1200 zł. Do tego musisz doliczyć jeszcze księgowość. Przynajmniej 150 zł – 200 zł miesięcznie. Potem jak bierzesz sobie pieniądze z zysku, to masz jeszcze podatek dochodowy. To jest coś o czym warto porozmawiać z dobrym księgowym.

Pamiętaj o tym, że są także inne rozwiązania. W Polsce można, całkowicie legalnie, nie płacić ZUSu. Wystarczy, że założysz spółkę zo. o z jedną osobą. Z mamą, bratem, z ciocią, z żoną. Z kimkolwiek chcesz. Wtedy już, jak wyciągasz te pieniądze z konta firmowego, płacisz tylko podatek dochodowy 18%. Jak używasz tych pieniędzy w firmie, to nie płacisz podatku.

Jest jeszcze oczywiście CIT, który płacisz od zysków. To jest jeszcze coś na osobny filmik.

Chodzi o to, że możesz leganie nie płacić ZUSu w Polsce.

Oczywiście, księgowość kosztuje trochę drożej. Jak masz dużo faktur, to masz dużo drożej. Jak masz kilka set faktur to masz dużo drożej. Jak masz kilka set faktur to możesz płacić i 1000 zł miesięcznie. Jak startujesz i jak masz kilka faktur, to możesz płacić 200 zł, 300 zł? To będzie twój jedyny koszt.

Możesz także umówić się z księgową, że jak spółka nie generuje żadnych faktur to nie płacić, albo płacisz 50 zł miesięcznie. Czyli nawet jak się coś nie uda. Przez miesiąc czy dwa, to płacisz taką opłatę za utrzymanie firmy. To płacisz 50 zł miesięcznie. Mój księgowy poszedł na to bez problemu.

Ja zacząłem od poziomu 100 zł miesięcznie. Oczywiście jak dochody rosną to płacę więcej, ale to i tak się opłaca bo oszczędzam na ZUSie 1200 zł miesięcznie. To jest kupa pieniędzy.

Innym wariantem jest jeszcze, coś co jest bardzo dobry pomysł. Co jest to coś co rozkminiamy teraz.

To jest spółka limited w Wielkiej Brytanii. Wiem, że tu jest bardzo dużo dyskusji. Ludzie się boją i w ogóle. Słuchajcie, warto porozmawiać o tym z kimś ktoś się na tym zna.

Ja wam powiem tylko tyle, że ja  postanowiłem zdywersyfikować swój biznes i jedną firmę założyliśmy w Wielkiej Brytanii i prawdopodobnie będziemy zakładali za chwilę drugą. Bo widzę bardzo dużo plusów.

Dam ci tylko przykład.

Owszem, otwarcie takiej spółki to jest 1500 zł na starcie. Bo musisz ją zarejestrować, musisz mieć adres w Wielkie Brytanii. To są opłaty, które trzeba ponieść. Ale 1500 zł to nie jest dużo jak masz działający biznes, ale potem płacisz tylko 500 zł miesięcznie. Tam można mieć naprawdę dużo faktur. To jest jakiś wariant. Tu uwaga, jest jakiś wariant.

Podsumowując.

Jeśli nie masz absolutnie nic i dla ciebie 100, 200 czy 300 zł miesięcznie to jest problem, to nie zakładaj działalności gospodarczej bo to może cię przerosnąć. Będzie kupa problemów.

Zacznij pracować z kimś, zacznij pracować z kimś nawet za darmo, po to aby się nauczyć. Aby opanować sytuację. Abyś się czuł pewnie. Jak złapiesz flow, wiesz, będziesz wiedział jak to działa, zawsze możesz otworzyć sobie swoją działalność gospodarczą i wtedy zrobisz to na siebie.

Zastanów się czy spółka zo. o nie byłaby dobrym wyjściem żeby zaoszczędzić na ZUSie.

Jak już chcesz zagrać naprawdę va bank, to spróbuj spółki w U K, polecam serdecznie. Jakbyś potrzebował jakiś kontaktów, to oczywiście napisz do nas.

Zapisz się w ogóle na naszą listę. My czasem robimy takie szkolenia na żywo, gdzie dzielimy się wiedzą. To jest też sposób aby się kontaktować z nami.

Jak wam się ten filmik podoba to bardzo proszę o like, suba jakiegoś i wyślijcie to swoim znajomym, przyjaciołom, ludziom, którzy mogą być tym zainteresowani. Piszcie komentarze. Wasze reakcje są dla mnie bardzo ważne. Bardzo zależy mi na tym, że byście, jeśli to wam się podoba, podzielili się tym, ok?

Dzięki wielkie. Wszystkiego dobrego. Do zobaczenia w następnym filmiku.