Cześć. Tu Michał z tej strony.

Słuchajcie, wiele osób pytało o to aby nagrać filmik jak działa dropshipping. O co w tym chodzi?
W największym skrócie. Przygotowaliśmy takie krótkie nagranie gdzie tłumaczymy czym się różni dropshipping od klasycznej sprzedaży. Ważne jest to aby zrozumieć, że to nie jest jakiś przekręt, że to nie jest jakieś kombinatorstwo, że to jest normalny model biznesowy, w którym ty jesteś sprzedawcą. Czy to na allegro, czy w sklepie internetowym, a dostarcza produkt ktoś inny. Najczęściej hurtownia. Zupełnie normalna, typowa rzecz w handlu.

Natomiast w intrenecie można to wprowadzić na wyższy poziom. Ważne jest to, że można pracować oczywiście z kim chcesz, ale my mówimy o tym, że robimy to z dostawcami z Polski, z hurtowniami polskimi. Więc to nie jest tak, że z Chin jakieś produkty schodzą bez cła, że to jest jakieś…. Nie. Normalnie mówimy o tym, że sprzedajemy produkty. Wysyłamy klientowi normalny rachunek, czy fakturę i towar jest dostarczany przez polską hurtownię. W związku z czym, dostaje to dzień, dwa czy trzy dni później.
Chciałem to wyjaśnić na początku. Teraz Kamil nagrał taki krótki filmik gdzie pokazuje proces w dropshipingu, a jak wygląda proces przy klasycznej sprzedaży. Gdzie są różnice i dlaczego dobrym pomysłem jest na pewnym etapie połączyć te dwa modemy. Ok? Dobrze. To zachęcam do tego filmiku już teraz.

zapisz-sie-na-kurs-sekrety-handlu

Taki model o którym teraz chcę wam powiedzieć, nazywa się dropshipping. Tutaj bardzo was proszę o uwagę, bo za chwilę będę to porównywał. Przede wszystkim opiszę wam powolutku jak to działa.

Jest sobie klient. W tym wypadku konsument. Dokonuje zakupu w twoim sklepie. Klient znajduje towar na allegro, kupuje u ciebie. Na twojej aukcji. W tym wypadku nie ma to tak naprawdę znaczenia czy to jest z allegro czy to jest twój sklep. Uwaga! On na tym etapie płaci. Wypełnia dane do rachunku, faktury i płaci. Ty już na tym etapie dostajesz pieniążki. Uwaga, ty, wystawiasz fakturę imienną klientowi, przekazujesz zamówienie do hurtowni i to jest koniec twojej pracy na dzisiaj. Ograniczasz się tylko do pracy biurowej.
Zauważ, nie musisz sam pakować tej paczki ponieważ tak naprawdę to hurtowania pakuje i wysyła tą paczkę do twojego klienta. Klient dostaje ten pieniądz. Tak naprawdę po całej akcji, zostawiasz sobie zysk. Rozliczasz się z hurtownią i super.
Często powstaje pytanie, o kurczę, jeżeli hurtownia wysyła paczkę, to oni dołączą dowód zakupu i co wtedy jak ja sprzedam klientowi samochodzik za 129 zł, a on zobaczy paragon za 100 zł.? Absolutnie nic z tych rzeczy. To ty jesteś sprzedawcą, a hurtownia jest tylko dostawcą. To ty wysyłasz dokument sprzedaży temu klientowi. Czyli, wysyłasz te 129 zł tę realną kwotę za którą kupił, a ty rozliczasz się z hurtownią.

Teraz tak. Ile czasu to zajmuje? Bo to też jest bardzo ważne pytanie. Tak naprawdę, na początku trzeba sobie zrobić bardzo dużą kawę i usiąść piątek, sobotę i niedzielę. Poświęcić gruby weekend aby to wszystko skonfigurować. No i nauczyć się podstaw oczywiście. Nauczyć się podstaw i przygotować się do tego. Ale jeżeli masz to już poustawiane, to tak szczerze, wystarczy godzinę dziennie.
Ja, powiem wam tak szczerze, na początku jak zaczynałem, w zasadzie wszystkie swoje nowe sklepy, nowe branże, to zawsze zaczynam od modelów dropshippingowych, aby nie angażować środków. Zaraz wam powiem jeszcze dlaczego. Wyglądało to tak, że na samym początku, próbowałem to robić co dziennie o godzinie 6 rano. Wiecie, loguje się, sprawdzam zamówienia, wklepuje dane, przerzucam do hurtowni. Jednak należę do osób, którym łatwiej jest nie spać do godziny 5 niż wstać o godzinie 5. Więc później sobie przerobiłem tę godzinę pracy na 23:00. Czyli tak naprawdę poświęcam godzinę, półtorej.
Troszkę zmieniłem ten model, gdy zaczęło mi to zajmować troszkę więcej czasu. Bo zacząłem między czasie coś rozkminiać, wymyślać i dodawać jakieś nowe rzeczy. Ale tak naprawdę chodzi o to, że to jest realny czas jakim może zajmować obsługa.
Oczywiście, masz zamówienia telefoniczne, masz pytania o produkty. Ale tu chodzi o samo przekazanie tych zamówień. Pamiętać należy o tym, że to hurtownia wysyła ten towar, a tobie wystawia fakturę. Ty się rozliczasz i na tym etapie kończy się twoja praca.
Dalej. Porównania. Jak wygląda klasyczna sprzedaż przez allegro albo sklep internetowy?
Tak naprawdę, to nie musi być przez internet, ale nawet jak masz sklep murowany. Tak jak Michał wspominał wcześniej, go trzeba na początku zatowarować. Powiem wam jak to wygląda.

Tak, żeby miało to sens to kupujesz sobie dziesięć modeli danego asortymentu. To wygląda tak: masz sobie dwa z tych dziesięciu, które są super hitem. Schodzą ci w kilka dni. Trzy, które są fajne. Sprzedają się jako tako. Uwaga, najczęściej jest tak, że zostaje ci te pięć, i cały twój zysk jest w tych pięciu bo nikt ich nie chce kupić. Ty na początku ryzykujesz. Wykładasz kasę i nie masz wcale gwarancji, że to się sprzeda. Nie masz gwarancji, bo ci nikt nie powie, że to się sprzeda. Dlatego ten model o którym mówiłem wcześniej jest taki genialny. Bo ty najpierw go oferujesz, później go sprzedajesz, a dopiero potem go kupujesz i przekazujesz dalej.
Klasyczny model wygląda tak, że najpierw się towarujesz, konsument przychodzi ogląda, dokonuje zakupu w tym sklepie. Ty wysyłasz zamówienia do swojego klienta, i % dopiero zostaje u ciebie. Tak naprawdę, nie dość, że sam musisz spakować te paczki, zapewnić sobie logistykę, to jeszcze musisz odroczyć swoją nagrodę. Czyli ten zysk. Do tego bierzesz bardzo duże ryzyko na siebie.
Ale, co ja robię? Jak to u mnie wygląda? Bo zwykle jest tak, że jeżeli kupisz sobie jakiś towar na stan, to jesteś w stanie wynegocjować lepsze warunki bo możesz zrobić jak ja często robię, czyli sprzątnąć towar z przed nosa konkurencji. Czyli osuszasz rynek w ten sposób. Zostawiasz tylko sobie ten towar. Zobaczcie, ja robię zwykle coś takiego. Zawsze zaczynam sobie w dropshipingu jak zaczynam jakąś nową akcję. Jeżeli widzę, że mam jakieś hity sprzedażowe, to ja sobie kupuje je na stan. To jest model, który można powielać w nieskończoność. To jest takie genialne.

Hej, to mam nadzieję, że wam się podobało. Jak wam się to podoba i generalnie chcecie więcej tego typu nagrań to bardzo proszę o like, łapka w górę, subskrypcje.

Bądźmy w kontakcie. Napiszcie coś w komentarzach. Ja czytam te komentarze, każdy, pojedynczo. Odpisuje z pewnym opóźnieniem, bo to trwa, ale bardzo mi zależy aby dotrzeć do jak największej ilości ludzi.

Podzielcie się tym ze znajomymi. Zaproście ludzi. Chcemy pogadać o tym.

Jak macie jakieś pytania, to piszcie. Ja postaram się odpowiedzieć. Tak jak powiedziałem w innym filmiku, nie zawsze mogę odpowiedzieć indywidualnie. Zwłaszcza na maile bo dostaje ich dziesiątki ale kolejne filmiki będę nagrywał i będziemy się dzielili tym.
Pozdrawiam serdecznie.