Dla większości osób zastanawiających się nad rozpoczęciem działalności w sprzedaży internetowej, spory problem stanowi „przymus” posiadania drukarki lub kasy fiskalnej.
Jednak czy na pewno zajmując się sprzedażą przez internet musisz takie urządzenie posiadać…?
Sama inwestycja w kasę lub drukarkę fiskalną, to wydatek od 500 do 1500 zł, co już może stanowić pewną barierę dla początkującego sprzedawcy. Dodatkowo wizja drukowania i dołączania do paczek setek paragonów jest nie lada wyzwaniem w szczególności, kiedy sprzedający zajmuje się tzw. dropshippingiem, czyli sprzedawany produkt nawet nie przechodzi przez jego ręce. W związku z powyższym, wiele osób rezygnuje z prowadzenia tego typu działalności już na starcie, a wynika to z braku znajomości odpowiednich regulacji i przepisów ustawodawczych o sprzedaży bezgotówkowej. O ile przepisów tych nie znają sami zainteresowani, to również nie zna ich niestety większość księgowych oraz jak się okazuje – nie znają ich nawet… pracownicy Urzędu Skarbowego.
Kiedy masz obowiązek posiadania kasy rejestrującej
W Sekretach Handlu na wielu szkoleniach i nagraniach wyjaśniamy naszej społeczności, że obowiązek posiadania drukarki lub kasy fiskalnej występuje wyłącznie w momencie zawierania transakcji gotówkowych.
Oznacza to, że kiedy klient kupuje Twój produkt i przekazuje Ci gotówkę do ręki lub dokonuje płatności kartą w Twoim terminalu, to musisz wydać mu paragon lub fakturę (w zależności od preferencji klienta). Uchylenie się od wydania paragonu w takim przypadku może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi i zawsze należy o tym pamiętać.
Transakcje bezgotówkowe = brak obowiązku posiadania kasy rejestrującej
Zupełnie inaczej sprawa wygląda w sytuacji kiedy prowadzisz sprzedaż internetową i pieniądze otrzymujesz drogą internetową.
Jeżeli Twój klient płaci za produkt wykonując przelew bankowy lub płaci kurierowi „za pobraniem” (pieniądze od kuriera również wpływają bezpośrednio na Twoje konto firmowe), to NIE MASZ obowiązku dołączania do paczki paragonu lub faktury.
Oznacza to, że inkasując zapłatę drogą internetową przy sprzedaży wysyłkowej, NIE MUSISZ nawet posiadać drukarki lub kasy fiskalnej, o czym mówi zapis z Dz.U.2017 poz.2454.
Strona 9 sekcja II punkt 38:
„Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub
spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)”
(link do pełnego zapisu dokumentu Dz.U.2017 poz.2454 znajdziesz na końcu artykułu)
W przypadku transakcji bezgotówkowych musisz jedynie dostarczyć do księgowości dzienne zestawienie sprzedaży. To wszystko.
Oczywiście istnieją wyjątki dotyczące rodzaju sprzedawanych produktów, ale o tym za chwilę.
A co jeśli posiadam już kasę fiskalną…?
Wiele osób tkwi w przekonaniu, że w momencie kiedy posiadają już kasę fiskalną, to nie mają innego wyjścia i muszą dołączać paragony do sprzedawanych produktów. Nic bardziej mylnego.
Nawet jeżeli posiadasz kasę rejestrującą, to tak naprawdę od Ciebie zależy, czy dołączysz paragon do paczki, czy nie.
Oznacza to, że w przypadku sprzedaży bezgotówkowej, pomimo posiadania kasy fiskalnej nadal masz wybór (bo nie masz obowiązku) odnośnie drukowania paragonów. Innymi słowy, jeżeli posiadasz kasę fiskalną, a sprzedajesz za pomocą internetu, to Twoja kasa fiskalna może stać nieużywana.
Wyłączenia z braku obowiązku posiadania kasy rejestrującej
Tak – sprzedając produkty wysyłkowo, nie musisz dołączać do nich paragonów, ale warto również mieć świadomość, że istnieją tutaj pewne wyjątki.
Do tych wyjątków należą:
• akcesoria fotograficzne,
• sprzęt radiowy,
• sprzęt telewizyjny,
• perfumy i wody perfumowane,
• metale szlachetne,
• części i akcesoria do pojazdów silnikowych z wyłączeniem motocykli.
Sprzedając powyższe produkty, powinieneś drukować i dołączać do nich paragony (lub faktury)
ALE
warto pamiętać, że zawsze zależy to od Twojej własnej interpretacji!
Dla przykładu: sprzedając folię do przyciemniania szyb samochodowych, można sprzedawać ją jako artykuł dekoracyjny, którym kupujący może okleić sobie co tylko przyjdzie mu do głowy (pudełka, meble, etc.).
Czy mogę zatem bezpiecznie rozpocząć sprzedaż internetową bez kasy fiskalnej?
Oczywiście. Głęboko wierzymy, że po zapoznaniu się z najnowszymi regulacjami ustawodawczymi o sprzedaży bezgotówkowej, Twoje ostatnie wątpliwości odnośnie rozpoczęcia ekscytującej
przygody z zarabianiem pieniędzy w internecie zostały w pełni rozwiane, a przedstawione przez nas informacje pozwolą Ci zaoszczędzić sporo czasu, pracy, jak również pieniędzy ponieważ zamiast przekazywać księgowej stosy paragonów, wystarczy, że przekażesz jej tylko jeden dokument, którym jest dzienne zestawienie Twojej sprzedaży.
Jeżeli uważasz, że ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, to koniecznie podziel się nim ze znajomymi, a jeżeli chcesz poznać więcej ciekawostek z zakresu sprzedaży internetowej, dołącz do unikalnej społeczności biznesowej na www.sekretyhandlu.pl
Link do pełnego zapisu dokumentu Dz.U.2017 poz.2454 znajdziesz poniżej:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002454/O/D20172454.pdf
Do księgowości przekazuje sie raport fiskalny ze sprzedaży obejmujący cały miesiąc, a nie pojedyńcze paragony.
Księgowej wystarczy skrócony raport z kasy. W nawiązaniu do: „zamiast przekazywać księgowej stosy paragonów, wystarczy, że przekażesz jej tylko jeden dokument, którym jest dzienne zestawienie Twojej sprzedaży.”
A co jesli mam juz sklep stacjonarny w innym miescie z kasą fiskalną a sklepem internetowym z innym asortymentem zarządzam w innym miescu?
Dokładnie. Spotkałem się z kilkoma księgowymi które nie miały zielonego pojęcia i wmawialy mi że obowiązkowo muszę mieć kasę fiskalną.
Dziękuję za bardzo dobry artykuł! Jednocześnie chciałbym skonfrontować jedną rzecz. W internecie można znaleźć informacje mówiące o tym, że niestety płatność kartą w internecie nie jest traktowana jako płatność bezgotówkowa. Czy mógłby Pan odnieść się do tego scenariusza? Jakie konkretnie formy płatności traktowane są za bezgotówkowe?
Trudno mi się z tym zgodzić, bo zapoznałem się właśnie z rozporządzeniem i nie jest to takie oczywiste, a w zasadzie nie wiem z czego został wyciągnięty taki wniosek. Mamy przecież: Par 2.
1. Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
2. W odniesieniu do niektórych czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia zwolnienie, o którym mowa
w ust. 1, stosuje się zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku.
A jak mam dołączyć paragon do przesyłki wysyłanej stopem z hurtowni. Oczywiście towar jest na tej nieszczęsnej liście wyjątków od zwolnienia z kasy fiskalnej.