Praca na etacie, a założenie własnej działalności gospodarczej

Pracujesz na etacie i chcesz założyć działalność gospodarczą. Budzi się w Tobie wiele pytań.

  • Czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie?
  • Jaką formę działalności wybrać?
  • Czy muszę opłacać ZUS?
  • Jaką wybrać formę opodatkowania?
  • Czy Polski Ład wprowadził zmiany w tym zakresie?

 

Jaką formę działalności wybrać?

Przedsiębiorca, który jest jednocześnie zatrudniony na etacie, co do zasady nie musi opłacać składek ZUS na ubezpieczenie społeczne z dwóch tytułów – czyli z JDG i umowy o pracę. Aby to było jednak możliwe to w ramach etatu, jego wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2022 roku 3010 zł brutto). Wtedy obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych pozostaje umowa o pracę. Nie ma tutaj znaczenia, czy zatrudnienie obejmuje cały etat, czy tylko jego część np. ¼ – ważna jest wyłącznie kwota wynagrodzenia.

W przypadku gdy wynagrodzenie ze stosunku pracy jest niższe, przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne z obu źródeł dochodu – firmy i etatu. Oczywiście, jeśli ma prawo do preferencji (tj. ulgi na start, niższych składek przez 24 m-ce) to może z nich skorzystać.

Jeżeli zastanawiasz się przy wyborze pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą, a jakąkolwiek spółką to na początek sugerowałbym jednoosobową działalność gospodarczą. Po uzyskaniu odpowiednich wyników w sprzedaży i zysku można rozpocząć zastanawianie się nad bardziej zaawansowaną formą prowadzenia biznesu. Ale wybór należy do Ciebie.

 

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Wybór formy opodatkowania zależy przede wszystkim od planowanego dochodu w skali roku.

Jeżeli wybierzemy podatek według skali 17% to mamy ograniczenie w postaci 1 progu podatkowego w wysokości 120 tys. na rok oraz obowiązek płacenie składki zdrowotnej w wysokości 9% wysokości dochodu, ale zachowujemy prawo do wspólnego opodatkowania się z małżonkiem i wszystkich ulg, włącznie z ulgą dla klasy średniej, kwotą 30 tys. wolną od podatku.

Jeżeli liniowy to jest w wysokości 19% i tracimy powyższe przywileje, ale płacimy tylko 4,9% składki zdrowotnej od dochodu i nie mamy ograniczeń w wysokości dochodu, zawsze płacimy 19%.

Ryczałt nie jest zalecaną formą opodatkowania z uwagi na różne podejście urzędów skarbowych do możliwości stosowania oraz kwotę podatku uzależnioną od wysokości przychodu, a nie dochodu, co przy niższych marżach może skutkować wyższym podatkiem od marży.

 

Wpływ Polskiego Ładu

Polski Ład nie zmienił zasad opłacania składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą i jednocześnie zatrudnionych. Zmieniony został sposób naliczania składki zdrowotnej, która od 2022 roku uzależniona jest od dochodu przedsiębiorców, ale nie niższa niż 270,90 zł (nawet w przypadku wykazania straty za dany miesiąc).

 

Czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie?

Jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony pracodawcy, to założenie własnej firmy jest dobrym pomysłem. Dzięki temu możesz stać się niezależny i mieć dodatkowe źródło dochodu.