Allegro to największy serwis e-commerce w Polsce. Prawdziwy gigant i jak wielokrotnie już pisałem „synonim zakupów online w Polsce”. Opinie na temat tego portalu są podzielone. Dla kupujących jest to prawdziwy raj – bogactwo ofert, częste wyprzedaże, czy zyskujący popularność Allegro Smart, który pozwala nam zaoszczędzić na dostawach (odpowiednik amerykańskiego Amazon Prime).

Trochę inaczej przedstawia się to z drugiej strony – z punktu widzenia sprzedającego, Allegro to wysokie prowizje, często zmieniający się regulamin, czy bezlitosna konkurencja. Co więc tym razem zgotował nam nasz ukochany serwis? 

Krótkie zagajenie o Allegro

Wiele dużych firm nie zmienia swojego produktu na przestrzeni lat. Często staje się to przyczyną ich upadku. Allegro, choć bezdyskusyjnie może być nazwane największym portalem zakupowym w naszym kraju, nie stoi w miejscu.

Przez ostatnie 20 lat swojego istnienia było przekazywane z rąk do rąk…około 3 razy. Do ostatniej zmiany właściciela doszło w 2016 roku, kiedy koncern Naspers sprzedał serwis za 3,25 miliarda dolarów amerykańskich.

Poza tym każdy rok przynosi jakieś zmiany – niektóre mniejsze, a niektóre większe. 

Do najnowszych należą m.in: Allegro Ads, Allegro Smart, centrum okazji, czy kilka lat temu zmieniono wygląd strony startowej. 

Ostatnią nowinką jest jednak całkowicie nowy serwis ogłoszeniowy pod nazwą Allegro Lokalnie.

 

[banner id=”28111″]

 

Allegro Lokalnie, czyli konkurencja dla OLX i GumTree

Allegro Lokalnie to nowy serwis od Allegro, na którym możesz wystawić ofertę jako osoba prywatna (bez firmy) oraz kupić przedmioty od prywatnych sprzedawców.

Jest więc kolejną obok OLX’a i GumTree wirtualną tablicą z ogłoszeniami sprzedażowymi. 

Na Allegro Lokalnie możesz za darmo wystawić ogłoszenie, a w dodatku nie będziesz musiał płacić prowizji od sprzedaży dla Allegro. Darmowe ogłoszenie ma jednak swoje ograniczenia, zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego.

Po pierwsze, jedyna opcja płatności do wyboru to „płatność gotówką do ręki”. Nie ma więc mowy o przedpłacie na konto.

Po drugie, przedmiot kupiony na Allegro Lokalnie, będzie można odebrać jedynie osobiście. 

Możemy również umieścić płatne ogłoszenie (10% prowizji, max 50 zł), co da możliwość:

  1. Płatności online za dany przedmiot
  2. Więcej możliwości wysyłki
  3. Znane z Allegro opcje kupna: “Kup teraz” i “Licytacja”

Nasze ogłoszenie będzie wtedy widoczne również na normalnym Allegro. Stąd jest to dobra opcja dla osób, które chcą szybko coś sprzedać. 

Co Allegro Lokalnie oznacza dla kupującego?

Jedną bardzo ważną rzecz – sprzedawca prywatny nie ma prawnego obowiązku przyjmowania zwrotów!

Oznacza to, że może, ale nie musi uznać naszej reklamacji. Jeśli stwierdzimy, że towar jest wadliwy, to sprzedawca ma 14 dni na ustosunkowanie się do naszego zgłoszenia reklamacyjnego. 

Osoba sprzedająca ma jednocześnie obowiązek poinformowania nas o warunkach reklamacji. 

Na Allegro Lokalnie istnieje możliwość kontaktu ze sprzedającym przez wewnętrzny czat. Będzie to wygodna i szybka forma komunikacji. Znamy takie rozwiązania ze strony konkurencji, np. czat na OLX’ie. 

Zalecane jest, by całość komunikacji pomiędzy stronami odbywała się za pomocą tego czatu. W przypadku ewentualnych roszczeń, Allegro będzie miało wgląd w historię naszej rozmowy.

Czy Allegro Lokalnie jest w jakiś sposób wyjątkowy na tle konkurencji?

Tak, serwis ten wyróżnia się kilkoma cechami…

  • Obiecuje szybkie i bezproblemowe wystawianie ofert. W dodatku lokalne ogłoszenia powinny pojawiać się wyżej, a w niedalekiej przyszłości na serwisie ma pojawić się również opcja wspierania lokalnych inicjatyw społecznych.
  • Na OLX, jak i na GumTree nie ma opcji licytowania, która pojawia się na Allegro Lokalnie.
  • Istnieje możliwość sortowania ogłoszeń według odległości od miejsca zamieszkania.
  • Bezpieczeństwo: płacąc przy odbiorze możemy zawsze zweryfikować dany produkt, a jeśli sprzedający da możliwość płatności online to będą one objęte programem ochrony Allegro
  • No i wygląd… moim zdaniem Allegro Lokalnie jest trochę bardziej przejrzysty niż OLX, czy GumTree. Wybór kategorii na stronie startowej znany np. z AliExpress, większe zdjęcia produktów i strona danego ogłoszenia.

Jak widać Allegro Lokalnie oferuje całkiem sporo. Jest ciekawą alternatywą dla OLX’a i GumTree oraz powiewem świeżości na polskiej scenie e-commerce, którego od lat brakowało.

Jeśli często dokonujesz zakupów na OLX’ie, czy wolisz używane towary zamiast nowych, to Allegro Lokalnie będzie po prostu kolejnym miejscem, do którego będziesz zaglądał.

Co Allegro Lokalnie oznacza dla sprzedającego?

Głównie – konieczność założenia działalności gospodarczej. Oczywiście jeśli będziesz chciał sprzedawać regularnie i więcej.

Wcześniej możliwe było prowadzenie sprzedaży na Allegro z tzw. firmą na próbę – było to jednak rzadko praktykowane. Konto prywatne miało pewne ograniczenia w stosunku do firmowego (np. mniejsza liczba zdjęć produktu), a co najważniejsze znaczna większość hurtowni współpracuje jedynie z firmami.

Nie jest to więc istotna zmiana dla sprzedawców, którzy handel online traktują jak normalny biznes. 

Nie jest również istotna dla małych sprzedawców, którzy teraz swoje jednostkowe oferty wystawią po prostu na innym serwisie – z zyskiem dla siebie, bo nie zapłacą prowizji.

Tendencja zmian – Czy Allegro upodabnia się do Amazona?

Od kilku lat wśród sprzedawców krążą plotki, jakoby Allegro chciało się upodobnić do swojego zachodniego odpowiednika – Amazona.W 2018 roku wprowadzona została usługa o nazwie Allegro Smart, która za opłatą miesięcznego lub rocznego abonamentu daje nam takie korzyści jak: darmowe wysyłki, czy dostęp do specjalnych okazji. Podobne rozwiązanie istnieje już od 2005 roku na Amazonie pod nazwą Amazon Prime.

To upodobnienie ma jednak przede wszystkim polegać na tym, by sprzedawcami zostały większe przedsiębiorstwa. Duże firmy, które mogą sobie pozwolić na wzrastające prowizje ze strony Allegro.

Poza tym Allegro od pewnego czasu zaczęło samo oferować produkty na swojej platformie, tym samym stając się jedną z największych konkurencji.

Allegro Lokalnie to dosyć drastyczny krok w tym kierunku – nie masz konta firmowego, nie możesz sprzedawać na Allegro. 

 

zapisz-sie-na-kurs-sekrety-handlu

 

Werdykt

Cóż…stworzenie Allegro Lokalnie było dosyć zaskakującym posunięciem ze strony Allegro. Całkowicie nowy serwis ogłoszeniowy, w dodatku mający konkurować z dwoma dużymi graczami: OLX i GumTree.

Czas pokaże, czy ten projekt okaże się strzałem w dziesiątkę, czy całkowitym niewypałem.

Allegro Lokalnie ma do zaoferowania kilka funkcjonalności, których brakuje konkurencji.

Dlatego ja z uradowaniem przyjąłem nowinę o konieczności przeniesienia mojego konta na ten nowy serwis.

 

A Ty co myślisz o Allegro Lokalnie? Napisz w komentarzu pod postem.

Autor: Jakub Skupień