e-commerce-bez-dzialalnosci

 

Sprzedaż przez internet wybiegająca poza okazyjne sprzedawanie własnych, niepotrzebnych już przedmiotów, z reguły kojarzy nam się z koniecznością prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak polskie prawo dopuszcza możliwość prowadzenia handlu bez konieczności zakładania firmy. Poniżej odpowiadamy na pytanie, kiedy powinniśmy założyć firmę, a kiedy robić tego nie musimy, handlując w internecie.

 

Czym jest działalność gospodarcza?

 

Zgodnie z artykułem 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. “o swobodzie działalności gospodarczej”, działalnością gospodarczą określamy “zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.” 

Handel w internecie to “zarobkowa działalność handlowa” – spełnia więc zapisy powyższej definicji i jako taki wymaga rejestracji działalności gospodarczej. Nie zawsze jednak taka rejestracja będzie konieczna – ustawodawca założył możliwość realizacji przedsięwzięć charakterystycznych dla prowadzenia działalności gospodarczej, jednak bez jej zarejestrowania.

Warto zaznaczyć, że przepisy polskiego prawa nie traktują sprzedaży prowadzonej na portalach aukcyjnych w jakiś szczególny sposób w tym względzie – prowadzenie sklepu stacjonarnego i wirtualnego w świetle powyższych przepisów jest tożsame. 

 

[banner id=”28111″]

 

Czy mogę nie zakładać działalności gospodarczej i mimo to legalnie handlować w internecie?

 

Polskie prawo nie wskazuje wprost momentu, w którym musimy naszą działalność zarejestrować – zależy to od naszej woli (możemy zarejestrować działalność gospodarczą w dowolnym momencie) lub gdy przychód z prowadzonej przez nas działalności w którymś miesiącu przekroczy 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie to 50% z 2600 zł, czyli 1300 zł – kwota ta zmienia się co roku). Mówiąc wprost – możemy działalność zarejestrować kiedykolwiek, jednak nie później niż po spełnieniu powyższego kryterium dochodowego.

Nie oznacza to jednak, że nie da się działać na rynku bez zarejestrowanej działalności. Mamy kilka sposobów, żeby takiej rejestracji uniknąć, i to oczywiście całkowicie legalnie!

 

Działalność nierejestrowana

 

Postanowienia zawarte w pakiecie ustaw opublikowanych w 2018r powszechnie znanych pod nazwą Konstytucja biznesu dopuszczają  możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej — wtedy nie musimy rejestrować firmy w CEiDG ani też płacić składek ZUS.

Forma ta przewidziana jest dla osób, które:

  • nie prowadziły firmy w ciągu minionych 60 miesięcy;
  • działają osobiście, jako osoba fizyczna;
  • wykonują działalność niereglamentowaną — taką, która nie wymaga koncesji, pozwoleń itp.

Istotnym zastrzeżeniem jest także określony w ustawie limit obrotu ustalony na 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie to połowa z 2600 zł, czyli 1300 zł – kwota ta zmienia się co rok). 

Oznacza to, że mimo spełniania pozostałych warunków, po przekroczeniu w dowolnym miesiącu ww. kwoty przychodu należy niezwłocznie zarejestrować działalność gospodarczą w CEiDG.

Założenie firmy na próbę nie jest skomplikowane. Wystarczy działać – czyli podjąć inicjatywę i znaleźć klienta.

Dlatego pewnie rozwiązanie to nazywane jest “firmą na próbę”. Nie występują tu bowiem formalności,które utrudniły by rozpoczęcie i zakończenie przygody z biznesem. Zaczynamy i już. W podobny sposób kończymy, w przypadku stwierdzenia, że to nie dla nas.

Założenie firmy na próbę nie jest skomplikowane. Wystarczy działać – czyli podjąć inicjatywę i znaleźć klienta. I tyle.

Należy jednak  pamiętać, że fakt, iż działalność nie jest rejestrowana, nie wyklucza pewnych obowiązków spoczywających na każdym przedsiębiorcy, w tym:

  • obsługi reklamacji czy napraw, lub odstąpienia od umowy, jeżeli działasz w internecie – czyli wypełniania przepisów dotyczących ochrony konsumentów;
  • prowadzenia rejestru sprzedaży;
  • rejestracji dla celów VAT – jeżeli prowadzisz usługi prawnicze, jubilerskie lub doradcze (z wyjątkiem doradztwa rolniczego (związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego), a także jeśli zajmujesz się sprzedażą wyrobów (złomu) z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali.

Niestety (choć tak naprawdę to raczej na szczęście!) w handlu internetowym bardzo łatwo przekroczyć ww kryterium dochodowe. Stąd warto przemyśleć jednak rejestrację działalności w CEiDG i stać się pełnoprawnym przedsiębiorcą.

 

Współpraca z kimś kto ma już firmę

 

Bywa, że mimo powodzenia w biznesie z jakichś powodów nie chcemy od razu zakładać działalności gospodarczej, a jednak planujemy korzystać z pewnych przywilejów, jakie daje jej prowadzenie. 

Wtedy możemy zwrócić się do kogoś, kto już prowadzi firmę (kogoś z rodziny, znajomego, czy członka naszej społeczności poszukującego wspólnika czy pomocnika) i zaproponować współpracę. Przedsiębiorca bierze nas pod parasol swojej działalności gospodarczej w zamian otrzymując całkiem nowe możliwości zarabiania. Win-win — w pełni legalnie.

To co istotne, w sytuacji gdy uda nam się rozwinąć działalność w ramach firmy wspólnika i w końcu będziemy chcieli się usamodzielnić, to bez problemu będziemy mogli wykonać cesję konta na Allegro. 

 

Działalność w ramach inkubatora przedsiębiorczości 

 

To również legalna i atrakcyjna forma działania bez rejestrowania indywidualnie działalności gospodarczej. Dzięki inkubatorowi, który użycza swojej osobowości prawnej, nie trzeba rejestrować działalności, co pomaga w łatwy i szybki sposób wypróbować dany produkt lub usługę na rynku oraz zweryfikować pomysł na biznes. Oferta Inkubatorów jest zresztą bardzo szeroka – od wspomnianego udzielenia osobowości prawnej, przez szkolenia, użyczanie infrastruktury (przestrzeni biurowej, pokoju do spotkań z klientami), sprzętu, na cateringu (nie) kończąc.

Nieoceniona też jest pomoc merytoryczna: wsparcie w działaniach marketingowych, coaching i mentoring (pod tymi obco brzmiącymi słowami kryje się wsparcie eksperckie i motywacyjne) – wszystko to w ramach tworzonej w takich miejscach społeczności i dzięki dostępowi do sieci networkingowych. Ponadto w Inkubatorze można skorzystać z usług księgowych czy prawnych. Inkubator może także odebrać Twoją pocztę (taką tradycyjną, ze znaczkiem i adresem) i dostarczyć na wskazany przez Ciebie adres. 

W zależności od polityki danego inkubatora część usług może zawierać się w pakiecie, za pozostałe trzeba oczywiście dodatkowo płacić.

Na pytanie, jak wygląda współpraca początkujących sprzedawców z inkubatorem przedsiębiorczości, odpowiedziała Urszula Fijałkowska z warszawskiego inkubatora Twój StartUp.

— wsparcie naszej organizacji oferowane osobom zaczynającym swoją przygodę z biznesem, stanowi rodzaj parasola ochronnego. My ze swojej strony zapewniamy pomoc w zakresie księgowości, podatków i obsługi prawnej. Pozostawiamy przedsiębiorcy pełną autonomię w obszarze rozwoju biznesu i pozyskiwania klientów.

Zgodnie z powyższym — zakładanie działalności gospodarczej nie jest warunkiem bezwzględnym, aby rozpocząć swoją przygodę ze światem e-commerce. handel w internecie bez firmy może być jednak dobrym pomysłem na biznesowe rozpoznanie rynku. Z pewnością jeśli mamy apetyt na rozwój prężnie działającego handlu — założenie firmy będzie nieuniknione.