Gdy planujemy założyć sklep internetowy,  najczęściej zagadnienia prawne są na końcu listy rzeczy, na których się skupiamy. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy sklep internetowy musi spełniać tzw. obowiązek informacyjny wobec klienta. Zarówno regulamin, jak i polityka prywatności są dokumentami, dzięki którym sprzedawca może wywiązać się z tego obowiązku.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że obowiązek informacyjny w przypadku sklepu internetowego występuje cały czas — już od momentu pierwszej wizyty klienta na naszej stronie. Dlatego ważne jest, aby regulamin, jak również polityka prywatności były dostępne na stronie cały czas. Najlepiej z linkami umieszczonymi w stopce strony.

 

Czym jest regulamin w sklepie internetowym?

 

Regulamin stanowi dokument, który reguluje zasady obowiązujące w danym sklepie. W dokumencie tym zestawione są prawa i obowiązki, zarówno klienta, jak i sprzedawcy.

Co więcej, sprzedawca w regulaminie wypełnia całą listę obowiązków informacyjnych wobec klienta. Można uznać, że dokument ten jest wzorcem jednostronnie sporządzonej umowy przez sprzedawcę. 

Ważne jest, aby w jego treści nie pojawiły się tzw. Klauzule niedozwolone — w uproszczeniu tłumacząc, są to wszelkie zapisy niezgodne z prawem. 

UOKiK opracował cały rejestr klauzul niedozwolonych, warto więc z nim się zapoznać przed przystąpieniem do tworzenia regulaminu. 

[banner id=”28111″]

Czym jest polityka prywatności w sklepie internetowym?

 

Polityka prywatności to drugi — obok regulaminu — dokument, który jest mile widziany na stronie każdego sklepu internetowego. Teoretycznie nie jest on obowiązkowy, ale zdecydowanie lepiej, aby się tam znalazł.

Jego celem jest informowanie użytkowników o celach i sposobie przetwarzania jego danych osobowych. Dzięki temu dokumentowi właściciel sklepu jest w stanie wywiązać się z obowiązku informacyjnego wynikającego z zapisów RODO i prawa telekomunikacyjnego.

Warto zaznaczyć, że jeśli nasza strona wykorzystuje pliki cookies, zasady ich działania powinny zostać omówione właśnie w polityce prywatności.

 

ODWIEDŹ KANAŁ SEKRETÓW HANDLU NA YOUTUBE

 

Jak napisać regulamin i politykę prywatności?

 

Na rynku obecnych jest wiele kancelarii prawnych, które zajmują się tworzeniem obu dokumentów dla firm z sektora e-commerce. Przygotują one dla nas zarówno treść regulaminu, jak i polityki prywatności.

Warto też wiedzieć, że obecnie na rynku jest wiele zarówno darmowych, jak i płatnych generatorów regulaminu dla sklepów internetowych. Wystarczy podać dane naszej firmy, a program automatycznie wygeneruje treść obu dokumentów dla naszego sklepu. 

Podsumowując, nawet jeśli przepisy nie narzucają na nas wprost obowiązku posiadania obu powyższych dokumentów, warto jest umieścić je na stronie naszego sklepu. Pozwoli to zarówno uniknąć nieścisłości na wypadek spornych sytuacji, jak również będzie wzmacniać naszą pozycję w przypadku ewentualnej kontroli Urzędu Ochrony Danych Osobowych.