fbpx

 

Wiele osób przed rozpoczęciem sprzedaży w internecie, zastanawia się, czy muszą być podatnikiem VAT. Często nie jest to konieczne, jednak są pewne powody, dla których warto być zarejestrowanym jako podatnik VAT, gdy prowadzi się działalność handlową.

Podatek VAT (z ang. Value Added Tax) jest często nazywany podatkiem od towarów i usług. Tak naprawdę płacą go zarówno sprzedawcy, jak i kupujący — jest on doliczany do kwoty netto podczas każdej transakcji — cena produktu lub usługi uwzględniająca VAT jest wyrażana w kwocie brutto.

 

Kiedy trzeba być podatnikiem VAT?

 

Co do zasady, występują dwie sytuacje, w których firma musi być zarejestrowana w tzw. Białej Liście — ogólnopolskim rejestrze wszystkich podmiotów zobligowanych do rejestracji jako podatnicy VAT. Do tej grupy zalicza się firmy, które:

  1. prowadzą handel określonymi produktami, który to nakłada na nie obowiązek rejestracji jako podatnicy VAT (lista towarów zdefiniowana w ust. 13 art. 113 ustawy o VAT);
  2. Generują wysoką sprzedaż, tj. Powyżej 200 tys zł.

Zgodnie z powyższym, w wielu przypadkach prowadzona działalność handlowa może nie wymuszać na nas wprost obowiązku rejestracji jako podatnik VAT. Trzeba jednak pamiętać o dwóch sprawach.

Gdy zajmujemy się handlem, nie trudno jest przekroczyć próg 200 tysięcy złotych obrotu. Sytuacja ta automatycznie nakłada na nas obowiązek rejestracji w białej liście.

W wielu przypadkach może się okazać, że towar, którym handlujemy, w naszym przekonaniu nie wymusza na nas obowiązku rejestracji jako czynni podatnicy VAT, a w interpretacji urzędu skarbowego, będzie takowy obowiązek na nas nakładał.

PRZYKŁAD

Wyobraźmy sobie sytuację — mamy rok 2025 i nagle Urząd Skarbowy stwierdza, że od 2020 roku powinniśmy być czynnymi podatnikami VAT, ponieważ w 2020 roku sprzedaliśmy telefon komórkowy na Allegro. Musimy wtedy zapłacić podatek VAT za 5 minionych lat. Taki scenariusz brzmi irracjonalnie, niestety w naszym kraju podobne historie już miały miejsce.

Wniosek — rejestracja jako czynny podatnik VAT jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeżeli zamierzamy działać szeroko — budować prężnie działający biznes oparty o handel w kilku branżach.

 

Kiedy warto zarejestrować się jako podatnik VAT, a kiedy nie?

 

W sytuacji, gdy przysługuje nam zwolnienie przedmiotowe, tj. Towar, którym handlujemy podlega zwolnieniu z podatku VAT, należy rozważyć, czy przysługuje nam zwolnienie podmiotowe, tj. Wynikające z wysokości obrotu naszej działalności.

Jak wyżej wspomnieliśmy — zwolnienie podmiotowe przysługuje gdy wartość obrotu nie przekracza kwoty 200 tysięcy złotych w skali roku.

Gdy zaczynamy sprzedaż w trakcie trwania roku kalendarzowego i nie możemy odnieść wysokości obrotu do tej z ubiegłego roku, należy wtedy proporcjonalnie obliczyć wysokość obrotu, który będzie nakładał na nas obowiązek rejestracji jako czynny podatnik VAT.

PRZYKŁAD

Sprzedaż rozpoczęliśmy 9 marca i do końca roku zostało 297 dni. Wtedy należy dokonać obliczeń zgodnie ze wzorem: 297 x 200 000 zł : 365 dni = 167 739 73 zł.

Wg powyższego, w momencie, gdy przekroczymy obrót 167 739 73 zł, wtedy musimy się zarejestrować jako czynni podatnicy VAT. Sam przyznasz, że w handlu internetowym nie jest to trudny cel do osiągnięcia?

 

Jakie korzyści płyną z bycia VAT-owcem?

 

Bycie czynnym podatnikiem VAT daje nam kilka korzyści, m.in. możliwość odliczenia  podatku VAT od wystawianych przez nas faktur zakupowych związanych z naszą działalnością.

Z idealną sytuacją mamy do czynienia w momencie, gdy VAT naliczony jest wyższy od VAT-u należnego. VAT naliczony to ten, który wynika z poniesionych kosztów, natomiast VAT należny to ten, który musimy rozliczyć z Urzędem Skarbowym.

PRZYKŁAD

  • Zapłaciliśmy rachunek za służbowy telefon: 100 zł netto + 23% VAT = 123 zł brutto — mamy tutaj do czynienia z VAT-em naliczonym przez dostawcę usługi telekomunikacyjnej.
  • Sprzedaliśmy produkt za 246 zł brutto — 246 zł : 0,23 = 200 zł netto. Zatem 246 zł brutto – 200 zł netto = 46 zł VATu należnego.

 

Zgodnie z powyższymi wyliczeniami, przy płatności podatku VAT w Urzędzie Skarbowym, możemy dokonać pomniejszenia VATu należnego o VAT naliczony. To wielka korzyść w sytuacji gdy ponosimy duże koszty działalności — faktury za sprzęt, paliwo, wszelkie rachunki związane z działalnością.

Podsumowując, bycie podatnikiem VAT będzie szczególnie korzystne w sytuacji, gdy chcemy oferować szeroki asortyment produktów z wielu kategorii. Jak również wtedy, gdy nasza działalność generuje spore koszty, lub też prowadzimy duże inwestycje. Przed podjęciem ostatecznej decyzji z pewnością należy temat skonsultować ze swoim księgowym.