Allegro oferuje sporo możliwości promowania aukcji w serwisie. Z pewnością nie wszystkie są jednakowo skuteczne, ale części z nich warto poświęcić trochę uwagi. Poniżej dzielimy się naszymi spostrzeżeniami na temat tych, które uważamy za skuteczne.

 

[banner id=”28111″]

 

Jakie opcje promowania oferuje Allegro?

 

Z opcji, które Allegro samo określa jako narzędzia promowania, możemy wybrać:

  • Wyróżnienie
  • Podświetlenie
  • Pogrubienie
  • Pakiet — w skład wchodzą wyróżnienie, pogrubienie, podświetlenie
  • Promowanie na stronie działu

Dodatkowo, do narzędzi marketingowych zaliczyć należy również:

  • Monety Allegro
  • Strefa okazji
  • Allegro Ads (temu narzędziu zostanie poświęcony osobny artykuł)

 

Wyróżnienie — twoje oferty przed innymi 

 

Grupa ofert wyróżnionych to te, które klienci widzą jako pierwsze po przejście na stronę z wynikami wyszukiwania. 

Listy ofert wyróżnionych — zwłaszcza w popularnych kategoriach — są tak długie, że klienci często nawet nie mają okazji dojść do ofert niewyróżnionych podczas przeglądania wyników wyszukiwania.

 

OFERTY WYRÓŻNIONE NA ALLEGRO

 

Zdarza się, że oferty wyróżnione są poprzedzone dwiema ofertami sponsorowanymi — tymi, które pojawiają się na samej górze w ramach opcji Allegro Ads.

Jeżeli chodzi o efektywność tej formy promocji — jest ona z pewnością większa niż w przypadku pogrubień i podświetleń. Trzeba jednak pamiętać, że za wyróżnienia płacimy 19 zł za 10 dni. Nie ma możliwości wypróbowania ich przez jeden dzień, co jest możliwe, gdy korzystamy z pakietu promocji.

 

Pogrubienie i podświetlenie

 

Pogrubienie i podświetlenie są opcjami, które niosą niedużą wartość dla sprzedawcy. Ani jedno ani drugie nie jest rozwiązaniem wartym dodatkowej opłaty — niewiele wnoszą, bo tak naprawdę te oferty nie różnią się specjalnie od ofert niewyróżnionych.

Dobrą wiadomością jest możliwość wykorzystania całego pakietu, w skład którego wchodzą: wyróżnienie, pogrubienie, podświetlenie. Takie rozwiązanie umożliwia nam testowanie promocji przez jeden dzień — koszt wynosi: 2,90 zł / 1 dzień. 

Ta oferta jest z pewnością warta wypróbowania.

 

Promowanie na stronie działu

 

Mimo wysokiej ceny, jest to narzędzie o dużym potencjale marketingowym. Warto z niego korzystać, gdy mamy swoje produkty, lub mamy wysokie marże, czy też dany produkt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów.

 

WYRÓŻNIENIE NA STRONIE DZIAŁU

wyroznienie-na-stronie-dzialu

 

Jak Allegro nalicza opłaty?

 

Allegro nalicza opłaty za opcje promowania cyklicznie — co 10 dni. Wyjątek stanowią pakiety składające się z wyróżnienia, pogrubienia, podświetlenia. Tak jak wyżej zostało wspomniane, w tym przypadku cena naliczana jest za każdy kolejny dzień korzystania z promocji.

#WAŻNE

Trzeba być ostrożnym, gdy korzysta się z opcji promowania większej liczby ofert. Samo ustawienie promocji jest wygodne — wykonywane zbiorczo dla dowolnej liczby ofert. 

Jeśli zaś chodzi o wyłączanie promocji, trzeba to robić indywidualnie dla każdej oferty, którą wyróżniliśmy.  

Przykładowo: wystawiliśmy 10 aukcji, których wyróżnienia wyłączyliśmy 11 dnia trwania promocji… Wtedy automatycznie naliczana jest cena za kolejny cykl. Dla tego konkretnego przypadku — gdzie wystawiliśmy 10 przedmiotów — wynosi ona 190 zł. 

Po więcej szczegółów na temat cennika opłat ofert promowanych na Allegro, warto jest zerknąć do regulaminu. 

Warianty promowania ofert najlepiej jest rozpatrywać przy użyciu kalkulatora opłat Allegro.

 

Monety Allegro — czym są?

 

monety-allegro

 

Ciekawą opcją dla osób, które prowadzą względnie regularną sprzedaż jest wybór Monet Allegro. Być może wielu kupujących o tym nie wie, ale Monety Allegro to specjalne punkty, które można wymieniać na kupony, co pozwala płacić mniej za zakupy.

 

Jak to działa?

 

System Monet Allegro działa w taki sposób, że na początku wybieramy, które oferty chcemy włączyć do programu. Nic nie płacimy, gdy wyróżniamy oferty Monetami Allegro. Opłata ma miejsce dopiero, gdy ktoś kupi u nas produkt włączony do programu Momenty Allegro (1 moneta — 1,23 zł).

#PRZYKŁAD

Chcemy wyróżnić dany przedmiot 4 Monetami. W momencie, gdy ktoś u nas go kupi, zapłacimy 4.92 zł.

Dlaczego warto wypróbować Monety Allegro? Klienci lubią uczestniczyć w programach lojalnościowych, zbierać punkty, które pozwolą im płacić taniej za zakupy w przyszłości. 

To co ważne, trzeba zwrócić uwagę, czy przedmioty, które chcemy promować Monetami nie są wyłączone z udziału w promocji. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie Allegro.

 

Strefa okazji

 

To promocja, dzięki której nasze oferty lądują na stronie głównej Allegro. Od listopada 2019 roku warunki, które trzeba spełnić, aby nasze oferty znalazły się w Strefie Okazji stały się łatwiejsze do spełnienia dla większej grupy sprzedawców. 

Przypomnijmy, że do niedawna udział w Strefie Okazji był przywilejem nie dla każdego. 

Trzeba było mieć 98% pozytywnych opinii od kupujących. Teraz Allegro wymaga, aby mieć jakość sprzedaży na poziomie co najmniej neutralnym.

 

Jeżeli chodzi o skuteczność tej formy promocji — fakt, że produkty znajdują się na stronie głównej Allegro, w naturalny sposób je pozycjonuje na tle konkurencji.

Jednak sami zadajmy sobie pytanie: czy na pewno wchodząc na Allegro, przeglądamy dokładnie stronę główną portalu? Czy może raczej wpisujemy do paska wyszukiwania interesujące nas frazy kluczowe i przechodzimy na stronę z wynikami?

Podsumowując, wymienione wyżej narzędzia promocji nie są jedynymi dostępnymi na Allegro. Ogromny potencjał drzemie w Allegro Ads — zachęcamy gorąco do zapoznania się z tym narzędziem.

Otwiera ono ogromne perspektywy — najlepszym tego dowodem są wyniki na nowym koncie, które Michał Witkowski i Kamil Zawistowski rozkręcili w czasie pandemii(projekt cały czas jest rozwijany. Wkrótce będą chcieli się podzielić ze światem wynikami tego konta). Główną mocą napędową ich działań jest Allegro Ads, któremu poświęcimy osobny artykuł.