jaka-forma-dzialalnosci-gospodarczej

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.? – to pytanie, które rodzi się w głowie każdej osoby chcącej otworzyć własny biznes e-commerce. Podjęcie decyzji rzadko bywa sprawą prostą — każda z form ma swoje wady i nie dające się przecenić zalety. Poniżej wskazujemy mocne i słabe strony obu form.

W poprzednim artykule opisaliśmy jak wygląda sytuacja w momencie, gdy chcemy handlować bez zakładania działalności gospodarczej — tam również wyjaśniliśmy, kiedy należy działalność gospodarczą założyć.

 

[banner id=”28111″]

 

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najpopularniejsza forma prawna prowadzenia firmy w Polsce. Ten typ działalności może założyć tylko i wyłącznie osoba fizyczna. 

 

Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

 

JDG to najprostsza forma prawna działalności gospodarczej. Można ją założyć w kilkanaście minut przez internet, a jej prowadzenie jest relatywnie proste i niedrogie, stąd jej popularność wśród początkujących przedsiębiorców.

Korzyści wynikające z prowadzenia JDG to przede wszystkim: 

 • ZUS: możliwość skorzystania z Ulgi na Start — przez 6 miesięcy opłacamy tylko składkę zdrowotną, która  2020 roku wynosi 362,34 zł. Po upływie 6 miesięcy, następnie możemy korzystać przez 24 miesiące z obniżonych składek preferencyjnych.
 • Uproszczona — a co za tym idzie — tańsza księgowość. Koszt obsługi księgowej dla niedużego biznesu e-commerce nie powinien przekroczyć kwoty 250 zł miesięcznie.

#WAŻNE

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, która zajmuje się handlem internetowym, można wykonać pewną sprytną optymalizację, która pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Konkretnie,           można zaksięgować całą sprzedaż świadczoną na rzecz klientów indywidualnych jednym dokumentem — tzw. Zestawieniem sprzedaży. 

To znacząco wpływa na obniżenie kosztów obsługi księgowej. Ilość generowanych dokumentów ma wpływ na to, ile płacimy księgowym. Niestety wiele osób zajmujących się księgowością nie wie o możliwości ujęcia miesięcznej sprzedaży w ramach zestawienia sprzedaży.

PAMIĘTAJ… gdy handlujemy niedrogimi produktami i mamy wysoką sprzedaż, wtedy warto jest otworzyć JDG — nie zapłacimy dużo księgowemu dzięki zestawieniu sprzedaży.

 • Firmę można otworzyć w jeden dzień, przez internet bez wychodzenia z domu. Równie szybko można ją zamknąć lub zawiesić..
 • Swoboda zarządzania pieniędzmi — w przeciwieństwie do spółki z o.o. Nie ma tu rozróżnienia między majątkiem własnym i firmowym, więc możemy bez dodatkowych formalności wypłacać dowolnie pieniądze z naszego konta firmowego i używać ich do celów prywatnych.

 

JAK ZAŁOŻYĆ JEDNOOSOBOWĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ ONLINE?

jak-zalozyc-dzialalnosc-online

 

Wady JDG

 

Jak wiadomo — nie ma róży bez kolców. JDG ma również swoje wady, o których trzeba pamiętać przed założeniem własnej firmy.

 • Odpowiadamy całym swoim majątkiem — skoro nie ma rozróżnienia na majątek własny i firmowy, to za zobowiązania odpowiadamy również naszym prywatnym majątkiem. 
 • Wszystkie obowiązki spoczywają na właścicielu firmy – firma jest z definicji jednoosobowa, więc chyba wszystko jasne.
 • Obowiązek płacenia składek ZUS – niby oczywistość, ale taki obowiązek nie występuje w przypadku poniżej opisanej spółki z o.o. Ponadto w przypadku łączenie prowadzenia JDG z pracą na etacie musimy liczyć się z konieczności opłacania podwójnej składki zdrowotnej – jednej w ramach naszego etatu, drugiej zaś z tytułu prowadzonej działalności.

 

Czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

 

Sp z o.o. to najpopularniejszy rodzaj spółki handlowej w Polsce. Posiada ona osobowość prawną. Istotną różnicą między spółką z o.o. a JDG jest brak odpowiedzialności majątkiem osobistym w przypadku tej pierwszej. 

Warto zaznaczyć, że istnieje coś takiego jak spółka z o.o. z jednym właścicielem — składa się ona z jednego wspólnika. W istocie jest ona traktowana jak jednoosobowa działalność gospodarcza, z tym że decydując się na takie rozwiązanie, od początku musimy płacić pełny ZUS. 

Aby spółka z o.o. miała sens, musimy znaleźć wspólnika — może to być ktokolwiek: mąż, żona, brat, sąsiad, ojciec, matka. Fakt, że tworzymy wieloosobową spółkę        sprawia, że nie ciąży na nas obowiązek opłacania składek ZUS.

 

ZUS a spółka z o.o.

 

Zgodnie z przepisami — do opłacenia składek od wynagrodzenia nie jest zobowiązany udziałowiec spółki powołany na członka jej zarządu. Oznacza to, że wynagrodzenie wypłacamy sobie jako członkowi zarządu spółki — to pozwala nam nie płacić ZUS-u. Wtedy jedyną daniną, którą musimy uiścić jest podatek dochodowy, gdy wypłacamy sobie wynagrodzenie.

W świetle powyższego, gdy jesteśmy członkami zarządu spółki z o.o. to nie przysługuje nam ubezpieczenie zdrowotne. Można jednak zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego.

Pomoże nam w tym wypadku umowa-zlecenie. Np. zawieramy jedną umowę na cały rok na 300 zł — opłacamy ją na koniec roku, a przez cały rok jesteśmy ubezpieczeni. 

 

Trzeba wnieść kapitał zakładowy

 

Trzeba pamiętać, że przy zakładaniu spółki z o.o. wymagany jest kapitał zakładowy o równowartości min. 5 000 zł. Trzeba pamiętać, że nie musimy mieć fizycznie gotówki. Kapitał zakładowy można wnieść w formie niepieniężnej — np. W formie know-how jeśli jest warte 5000 zł. 

Wymaga to sporządzenia specjalnej umowy spółki z dokładnym opisem wniesionego know-how.

 

Co z podwójnym opodatkowaniem?

 

Często księgowi twierdzą, że minusem spółki z o.o. jest występowanie tzw. Podwójnego opodatkowania. Polega ono na konieczności zapłacenia podatku CIT w wysokości 19%(lub 9% w przypadku małych spółek i nowych podatników), a także zapłacie podatku dochodowego w wysokości 19% od przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych przy wypłacie dywidendy przez udziałowców spółki.

Pojawia się jednak w tym miejscu pole do optymalizacji podatkowej. Wystarczy, że nie będziemy na koncie firmowym gromadzić zysków, tylko będziemy inwestować je w towar, a nadwyżkę wypłacać jako wynagrodzenie. 

Wtedy płacimy podatek PIT od tych kwot, które wypłacamy, jednak w takiej sytuacji radykalnie zmniejszamy wysokość podatku CIT.

 

STUDIUM PRZYPADKU — optymalizacja kosztów w spółce z o.o.

 

Spółka może wynajmować lokal, jego część, bądź sprzęt — a to oznacza dla niej koszt podatkowy. W celu rejestracji spółki z o.o. należy podać jej adres oraz prawo do lokalu. Bardzo często przedsiębiorcy rejestrują spółki we własnym mieszkaniu. Jeżeli chcesz, aby takie rozwiązanie przyniosło Ci korzyści, najlepszą opcją będzie podpisanie ze spółką umowy najmu. Wówczas jako formę opodatkowania należy wybrać ryczałt, co narazi Cię jedynie na podatek od przychodu (8,5% do kwoty 1000 000 zł, 12,5% powyżej tej kwoty), natomiast dla spółki będzie oznaczało koszt podatkowy.

 

Dowiedz się, jak zdobyć 100 pozytywnych komentarzy w 7 dni, zdobyć status Super Sprzedawcy w miesiąc i tym samym stworzyć prestiżową markę na Allegro

100-komentarzy-w-7-dni

 

Zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

 

 • Oddzielenie finansów osobistych od firmowych;
 • Brak ZUS od wypłat wspólników — płacimy tylko podatek dochodowy PIT;
 • Możliwość obniżenia podatków wynajmując spółce dom, mieszkanie, samochód, komputer, itd.;
 • Większy prestiż prowadzonej firmy;
 • Możliwość zatrudnienia na etacie członka rodziny;

 

Wady spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

 

 • Pełna księgowość — wyższy poziom sformalizowania przepływów finansowych;
 • Wszelkie transakcje muszą być zarejestrowane i uporządkowane — to znacząco podnosi koszt prowadzenia księgowości;
 • Występuje konieczność składania corocznego sprawozdania finansowego — przygotowuje je rzecz jasna księgowy, co generuje kolejny koszt;
 • Trudniejsza droga do uzyskania kredytu niż w przypadku JDG;

 

Zatem jak zostało to już na początku zaznaczone — obie formy mają swoje mocne i słabe strony. Jeżeli mamy apetyt na prowadzenie biznesu na ogromną skalę, prędzej czy później i tak otworzymy spółkę. Jeżeli chcemy założyć naszą pierwszą — niedużą — firmę, lepszą opcją może okazać się jednoosobowa działalność gospodarcza.

Jeszcze raz podkreślamy — gdy sprzedajemy towary o małej wartości w dużych ilościach, wtedy lepsza jest jednoosobowa działalność gospodarcza.