To jest STUDIUM PRZYPADKU uwzględniające fakt, że startujemy od ZERA na nowym, czystym koncie bez komentarzy, bez żadnej historii, bez statusu SUPER SPRZEDAWCY.

Korzystamy jedynie z faktu, że Allegro nie nalicza prowizji do końca sierpnia osobom, które założą konto firmowe przed 30 czerwca na firmę, której nigdy wcześniej nie było na Allegro. Wykorzystujemy ten element, dopasowując swoją strategię ustalania cen, marż i kosztów.

W środę od 10:30 do 13:00 organizujemy live’a na Youtube’ie i Facebooku podczas którego omówimy szczegółowo całe studium przypadku.

CEL 10 tysięcy zysku w pierwszym miesiącu – to zaledwie 333 zł zysku dziennie!

 

Postanowiliśmy stworzyć dla wszystkich rozpoczynających przygodę z eCommercem studium przypadku. 

Nadarzyła się okazja – ciocia Sylwia była w potrzebie. Postanowiliśmy jej pomóc. 

Ciocia Sylwia nie jest ciotką z mojego rodu, w naszych żyłach nie płynie wspólna krew, ale od zawsze traktuję ją jak Ciocię. 

Z powodu koronawirusa jej mąż stracił pracę. Był jedynym żywicielem rodziny – Sylwia zajmowała się domem i małym dzieckiem.

O Allegrowym Systemie Sprzedaży Cioci Sylwii opowiadałem już kilka miesięcy temu. 

Praca online bez wychodzenia z domu spełniała parametry jej wymarzonej pracy, którą mogłaby pogodzić z życiem domowym.

Chociaż parę miesięcy temu wszystko było dobrze. Mąż przynosił wypłatę, ona nie musiała pracować. Brakowało czegoś co przełączy ten guzik z napisem CHCĘ na pozycję z napisem MUSZĘ.

O tym, że Sebastian (Sylwii mąż) stracił pracę wiedziałem już w maju. 

Zapobiegawczo zadzwoniłem więc do Sylwii i (do tej pory nie wiem jakim cudem mi się to udało) przekonałem ją, aby założyła działalność przez internet i by była gotowa. 

Na jej wszystkie obawy odpowiadałem głównie – „Zaufaj mi, pomogę Ci”.

Dlaczego tak ją przekonywałem, aby założyła firmę w maju? 

Bo jeszcze wtedy nie było komunikatu od Allegro o tym, że promocję Pakietu Powitalnego przedłużają o kolejny miesiąc (do końca czerwca). 

Szkoda mi było odpuścić, aby potencjalne 4 miesiące bez prowizji się jej zmarnowały.

Przechodząc do rzeczy. Uznałem, że najgorszą z możliwych rzeczy będzie jeśli dam Sylwii rybę zamiast wędki. Moim celem nie było jej nakarmić, aby za chwilę była głodna. Musiałem nauczyć ją łowić ryby, by mogła utrzymać się sama. 

Zaprosiłem ją więc na webinar oraz, aby było w pełni fair — obligatoryjnie poprosiłem, aby przystąpiła do społeczności. 

Wiem, że inwestycja z tym związana, to było wyzwanie.

Później zaprosiłem ją do siebie na długi czerwcowy weekend. 

Miałem jednak kilka warunków do spełnienia. Przede wszystkim musiała mieć już założone konta w wybranych hurtowniach (zasugerowałem 4 na początek) oraz oczywiście skonfigurowane oprogramowanie. 

Dodatkowo wielce istotne było dla mnie, aby na jej nowym Allegrowym koncie były już spełnione warunki do SMART (5 pozytywnych komentarzy). Udało jej się spełnić te warunki – zielone światło.

Zaczęła się przygotowywać 4 czerwca. Przyjechała do mnie w czwartek 11 czerwca i zaczęliśmy nakreślać plan.

Plan był prosty – musisz przejść system 21 kroków w trybie błyskawicznym. W razie jakichkolwiek pytań – po prostu mnie pytaj. 

Podkreślam, że nie chciałem robić roboty za nią, to by było bez sensu.

Co zakładał nasz plan?

Ile hurtowni? – 4 hurtownie

Ile ofert? – 981 (niektóre produkty są wystawione/zdublowane w kilku kategoriach)

Jakie kryteria produktu? – wszystko co się mieści w obecnym trendzie – czyli wszystkie produkty związane z rekreacją na świeżym powietrzu (dziecko, dom i ogród, sport i rekreacja, motoryzacja, gadżety)

Miesięczne koszty stałe:

  • Składka zdrowotna (ZUS): 362,34 zł
  • Sky-Shop – DropperPlus 399 zł
  • SmartAcco jako księgowy 297 zł

SUMA: 1058,34 zł

Jak to zrobiła?

Kilka dni wcześniej wystawiła trochę starych drobiazgów z domu – tylko po to, aby zyskać 5 pozytywnych komentarzy i zdobyć status SMART (Poprosiła znajomych o „szybkie zakupy” – Nie ma zakazu sprzedaży po rodzinie i znajomych)

Dnia 10.06 mamy 5 pozytywnych komentarzy i status SMART.

 

Jak wyglądał cały proces? 

 

Etap 1 – Ustalamy cenniki dostaw (zgodne ze SMART) – (kurier 12,99 zł, paczkomaty 8,99 zł) w zależności od gabarytu przesyłek z danej hurtowni (8 różnych cenników) – 1 godzina pracy.

 

Etap 2 – Ustalamy marżę docelową na poziomie 23%, a na start, aby sprowokować sprzedaż, zaczynamy od 12% marży (Za pomoca Sky-Shop’a naliczamy ją automatycznie). Niektóre produkty wystawiliśmy od razu z dużo wyższą marżą tj. 33% – w tym czasie sprzedały się 2 sztuki – 2 produkty za 279 zł (33% nasze) oraz 220 zł (33% nasze).

 

Etap 3 – Wystawiamy aukcje zbiorczo poprzez Sky-Shop. Ustawiamy parametry dodatkowe, poprawiamy tytuły, ustawiamy wielowariantowość, przypisujemy cenniki, ustawiamy monety, inna fotka z hurtowni (nr 2 zamiast nr 1) – 8 godzin (CZWARTEK)

[banner id=”28111″]

Etap 4 – Ustawiamy Allegro ADS EXPRESS – jak wydasz 150 zł to dostajesz 300 zł – promocja dla nowych kont na Allegro (CZWARTEK).

Ustawiamy również pojedyncze kampanie Allegro ADS np. na wszystkie produkty z danej hurtowni z rozbiciem na poszczególne grupy produktów. 

Maksymalne budżety dzienne (sugerowane 12 zł), a my ustawialiśmy 15 zł. 

Na droższych produktach dajemy nawet do 100 zł dziennie.

CPC (cost per click, po polsku koszt za kliknięcie) – dajemy wyższe od sugerowanych o 2-3 grosze np. 48 gr a daliśmy 50 gr.

Kampania jest rozliczana do 26 dnia danego miesiąca i płatna 30 dni później. SZALEŃSTWO!

Ustawianie tych ADS zajęło nam około 12 godzin (PIĄTEK).

 

Etap 5 – W ofertach, które zaczęły się sprzedawać – zwiększamy ilość monet o 100% (dodaliśmy po jednej dodatkowej).

Zwiększamy marże o kilka oczek po paru sprzedażach.

Zwiększaliśmy budżet sukcesywnie (w ofertach, które generowały sprzedaż). Ważne było to, aby reklamy miały ciągłość i by nie dopuścić do wyczerpania budżetu. 

Podnosiliśmy budżet dzienny o 30%, aby dojść do utrzymania ciągłości reklam przez cały dzień. 

Ten wkład pracy jest konieczny jeśli chcesz zminimalizować swoje koszty i zwiększyć maksymalnie skuteczność reklam. W dalszym etapie taki poziom monitorowania tego na bieżąco nie jest wymagany. 

 

Etap 6 – Ta forma biznesu zamyka się w kosztach w wysokości 1058,34 zł (362,34 zł składka zdrowotna, 399 zł Sky-Shop, SmartAcco 297 zł – VAT odliczamy bo jestesmy na VAT) 

Naszym celem było uzyskanie określonego zysku dziennego na poziomie 333 zł – po odjęciu kosztu reklamy (a to daje nam 10 tys. dochodu miesięcznie)

10 000 zł – 1058,34 zł (to jest dochód po odliczeniu kosztów stałych)

9 000 zł – 19% = 7 290 zł zysk po podatkach!

Eksperymentowaliśmy z aukcjami. Zwiększyliśmy marże o kilka oczek, i zabraliśmy 1 monetę, aby zwiększyć finalny zysk. 

 

 

Etap 7 Po kilku sprzedażach jednego produktu podnosimy marże o kilka oczek. I tak cały czas aż do momentu gdy widzisz, że sprzedaż zanadto zwalnia. Celem jest wejście na minimum 21% dla większości produktów lub więcej!

To oznacza, że dojście do 2000 zł dziennej sprzedaży wygeneruje Ci zysk w wysokości 400 zł. Częściowo z tej kwoty opłacasz Allegro Ads i osiągasz swój cel!

 

Etap 8 – Jak to utrzymać? 

 

  • Analizować trend i poszczególne produkty
  • Dokładać więcej hurtowni
  • Dokładać więcej produktów

 

Na tym etapie (gdy osiągasz 10 000 zł dochodu miesięcznie) zastanów się czy nie wziąć kogoś do pomocy nawet na kilka godzin dziennie (4 lub 5 godzin dziennie na umowę zlecenie – to koszt 1500/1600 zł a masz 4 godziny pomocnika (na godziny)

Pomocnik może wesprzeć Cię przy obsłudzę zamówień w hurtowniach, a Ty zajmiesz się całą stroną finansową — opłacając zbiorczo, lub korzystając z kredytu kupieckiego (po kilku zamówieniach). 

W tym projekcie nie ustawialiśmy przesyłek pobraniowych (płatnych kurierowi gotówką przy odbiorze paczki).

Wszystkie transakcje realizowane były z góry opłaconymi przelewami.

CO jest SUPER WAŻNE!

Inwestycja w reklamę zaowocowała tym, że w jednej z naszych najlepszych kategorii nasza aukcja znalazła się na pozycji nr 2 w WYNIKACH TRAFNOŚCI, a to oznacza, że od tej pory pozyskujemy również ruch organiczny – niepochodzący z reklamy! 

I część produktów sprzedaje się oczywiście bez Allegro Ads… natomiast reklama ściąga ludzi na nasze konto!

To się nazywa budowanie aktywów na Allegro w rekordowym tempie.