Spółka LTD - Wady i Zalety

Prowadzenie biznesu w Polsce jest dziś pod wieloma względami bardzo uciążliwe. Mamy pewne możliwości, ale niestety nasze prawo jest dość skompilowane i stawia przed nami wiele problemów, przez co wielu przedsiębiorców rezygnuje już na początku, lub po roku prowadzenia własnej działalności. Przyczyna leży też w wysokich podatkach, opłatach ubezpieczeniowych, a co za tym idzie, również w problemach z utrzymaniem własnej firmy. Są dziś na szczęście rozwiązania, które pozwalają prowadzić zdecydowanie mniej kosztowną działalność gospodarczą, będąc przedsiębiorcą w naszym kraju.

Działalność gospodarcza zarejestrowana w UK

Wielka Brytania to dla wielu polaków swego rodzaju przestrzeń do spełnienia swoich marzeń. Okazuje się, że to marzenie może też dotyczyć przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić własną działalność gospodarczą, jednak koszty, jakie musieliby ponieść w naszym kraju są na to za wysokie. Zdecydowanie bardziej przyjazne warunki możemy znaleźć w Wielkiej Brytanii. Zapewne pojawi się tutaj pytanie, jak to zrobić, skoro jestem w Polsce i nie chcę migrować do UK? Odpowiedź jest prosta, wystarczy chcieć taką działalność założyć i wcale nie jest tutaj potrzebna wizyta w Wielkiej Brytanii, a tym bardziej posiadanie statusu rezydenta. Jak zatem ruszyć z kopyta i założyć działalność w Zjednoczonym Królestwie, będąc jednocześnie w Polsce? Wystarczy mieć ukończone 16 lat, ponieważ jest to minimalny wiek, wymagany przy zakładaniu spółki. Wszelkich formalności możemy dokonać za pośrednictwem Internetu, jednak dla osób, które nie mają w tym zakresie doświadczenia, polecamy skorzystać ze wsparcia specjalisty, których dziś nie brakuje. Warto tutaj pamiętać, że jest też wymagany koszt w postaci kapitału założycielskiego, ale jest to koszt deklarowany, dlatego nie ma się czym martwić. W przypadku spółki LTD jest to 1 Funt. W Wielkiej Brytanii mamy możliwość założenia przedsiębiorstwa pod wieloma formatami, jednak dla nas najlepszym rozwiązaniem będzie spółka LTD, czyli taka polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ma to swoje zalety, ale są również i wady.

 

[banner id=”28111″]

 

Zalety przy prowadzeniu spółki LTD

Private Limited Company jest najbardziej korzystną formą spółki, którą warto założyć w Zjednoczonym Królestwie. Porównując polski odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a możliwościami, jakie daje nam spółka LTD, możemy odnieść wrażenie, że różnica jest niewielka, jednak idąc głębiej w te dwa rodzaje spółek, szybko możemy się przekonać, że dla polskiego przedsiębiorcy jest to bardzo dobre rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ przedsiębiorca ma zdecydowanie więcej korzyści w UK, niż w naszym kraju, a zalety takiego przedsięwzięcia możemy podzielić na:

  • Niskie podatki –  w Wielkiej Brytanii wysokość podatku dochodowego dla spółki LTD to obecnie 19%, czyli więcej niż w naszym kraju, jednak od wielu już lat, stawka podatkowa w Anglii jest systematycznie obniżana i w 2020 roku ma wynosić 17%, a to może już znaczyć dla przedsiębiorcy zdecydowanie więcej.
  • Wysoka kwota wolna od podatku – w naszym kraju jest to element bardzo niekorzystny, ponieważ wynosi ona zaledwie 6000 zł. Inaczej sytuacja przedstawia się w Zjednoczonym Królestwie, ponieważ ta kwota to ponad 40000 zł, a przy dobrych wiatrach, jeśli funt będzie stał dość wysoko, nawet 60000 zł.
  • Dobrowolne składki społeczne –  w naszym kraju są one bardzo wysokie, ponieważ średnio, każdy przedsiębiorca musi odłożyć ponad 14 000 zł rocznie. W Zjednoczonym Królestwie wygląda to zupełnie inaczej. Osoby, które miesięcznie zarabiają ok. 700 funtów lub mniej, nie muszą składek płacić w ogóle. Jeśli oczywiście ktoś chce płacić składki przy takich zarobkach, może to zrobić.
  • Brytyjska emerytura – nie od dziś wiemy, że na naszą polską emeryturę nie ma co specjalnie liczyć. Jaki jest standard życia emerytów doskonale wiemy, dlatego ogromną korzyścią dla przedsiębiorców, którzy zarejestrują swoją działalność w UK jest właśnie brytyjska emerytura. Ważne jest, aby prowadzić spółkę LTD przez co najmniej 10 lat, gdyż jest to podstawa do uzyskania podstawowego świadczenia.
  • Zdecydowanie prostsze prawo dla przedsiębiorców – jest ono zdecydowanie bardziej przyjazne dla przedsiębiorców, dlatego wielu przedsiębiorców polskich korzysta z możliwości, jaką jest prowadzenie własnej działalności, zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii.
  • Spółka LTD nie musi posiadać kasy fiskalnej – w Wielkiej Brytanii nie ma podziału na faktury i paragony, tam firma wystawia tylko faktury. Kolejną korzyścią jest brak konieczności odprowadzania zaliczek na podatek, co oznacza dla nas zdecydowanie mniej formalności i pozwala nam oszczędzać czas.

Spółka LTD to wiele korzyści, zarówno czasowe dla przedsiębiorców, jak i finansowe. Powyżej przedstawione zalety nie są jednak dostępne dla wszystkich ponieważ nie każdy przedsiębiorca będzie mógł prowadzić działalność na powyższych zasadach. Dotyczy to jednak przedsiębiorców, którzy swoją siedzibę mają w naszym kraju i tutaj dokonują produkcji sprzedawanych materiałów.

Wady przy prowadzeniu spółki LTD

Prowadzenie spółki LTD ma niewiele wad, a właściwie tylko jedną, która wynika z papirologii, jakie trzeba zrealizować, zanim dojdzie do jej rejestracji. Choć każdy zrobi to intuicyjne to jednak może to być element dość uciążliwy. Warto zatem odpowiednio zadbać o te administracyjne elementy, aby zdecydowanie skrócić sobie czas rejestracji spółki. Kolejną wadą może być fakt, że prowadzenie spółki LTD nie dla każdego może okazać się proste, dlatego warto zawsze skorzystać z pomocy specjalistów, szczególnie w zakresie księgowym. Od strony społecznej, prowadzenie zagranicznej spółki może też rodzić przed każdym pewne obawy, zarówno indywidualne, jak również pomiędzy krajowymi kontrahentami, dla których zagraniczna firma może być swego rodzaju przeszkodą we współpracy, tym bardziej, że mają oni wiedzę, iż spółka nie musi posiadać zakładowego kapitału.

Chcąc być przedsiębiorcą, który nie chce tracić, ale woli czuć tylko korzyści, wynikające z prowadzenia działalności, warto skorzystać z możliwości, jakie daje nam założenie spółki LTD w Zjednoczonym Królestwie. Obecnie nie trzeba wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii, aby rozpocząć swoją przygodę w biznesie. Wystarczy załatwić wszystkie formalności za pośrednictwem Internetu. Korzyścią dla osób, które się w tym temacie niekoniecznie dobrze poruszają jest fakt, że dziś znajdziemy firmy, które zajmą się rejestracją takiej spółki za nas samych. Warto pamiętać, że w spółce LTD finanse firmy, jak i założyciela są od siebie odrębne, co oznacza, że  w razie niepowiedzenia, zarówno udziałowcy, jak i akcjonariusze takiego przedsiębiorstwa odpowiadają tylko i wyłącznie do wysokości wniesionego przez siebie wkładu. Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy warto prowadzić działalność w naszym kraju, czy też wybrać spółkę w UK, zdecydowanie polecamy wybrać tę drugą opcję, ponieważ zyskujemy zdecydowanie więcej, zarówno jako przedsiębiorcy, jak również jako osoby prywatne.