jaka-forma-opodatkowania-handel-internetowy

 

Przed rozpoczęciem własnej działalności e-commerce musimy przemyśleć kilka spraw związanych z przepisami — do nich należy m.in wybór sposobu, w jaki będziemy się rozliczać z urzędem skarbowym. Na pytanie: jaką formę opodatkowania wybrać w handlu internetowym, należałoby odpowiedzieć irytującym “to zależy”.

Jest kilka czynników, które sprawiają, że wybór nie jest oczywisty. Do nich należą przewidywane dochody z działalności, sposób rozliczania — czy rozliczamy się osobno, czy z kimś. Warto pamiętać o obowiązujących progach podatkowych.

 

jak-zalozyc-dzialalnosc-online

Nie prowadzisz jeszcze działalności? Sprawdź jak założyć ją bez wychodzenia z domu.

 

Rozliczanie na zasadach ogólnych

 

W  tej formie opodatkowania sprzedawca płaci podatek jako procent od dochodu, który jest różnicą między przychodem, a kosztami prowadzonej działalności. Dzięki temu im większe koszty ponosi przedsiębiorca, tym mniejszy podatek ma do zapłacenia.

W przypadku rozliczania na zasadach ogólnych występują dwie stawki opodatkowania:

  • 17% — Gdy sprzedawca osiąga nie większy dochód niż 85 528,00 zł w skali roku;
  • 32% — Gdy dochód sprzedawcy przekracza kwotę 85 528,00 zł;

Kwota podatku przy rozliczaniu na zasadach ogólnych może być obniżona o różne dodatkowe odliczenia. Rozliczanie na zasadach ogólnych pozwala na korzystanie z ulg podatkowych, wspólne rozliczanie w ramach małżeństwa, lub wg zasad odnoszących się do osób samotnie wychowujących dziecko.

Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z e-commerce, powinno to być dobre rozwiązanie — przynajmniej na pierwszy rok działalności.

 

[banner id=”28111″]

 

Kiedy warto rozliczać się na zasadach ogólnych?

  • Ponosimy wysokie koszty działalności.
  • Jesteśmy na początku działalności i ponosimy duże koszty związane z uruchomieniem firmy.
  • Możemy rozliczyć się wspólnie z partnerem, czy partnerką wewnątrz małżeństwa.
  • Musimy pozyskać klientów, co oznacza, że nasz przychód jest niepewny (podatek płacimy tylko wtedy, gdy mamy dochód).

Pamiętaj… Rozliczanie na zasadach ogólnych jest dobrym pomysłem, gdy nie przekraczamy drugiego progu podatkowego. Gdy wejdziemy w drugi próg, wtedy warto jest rozważyć inną formę opodatkowania.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z zasad ogólnych, mają obowiązek prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (skr. PKPiR) — dokument, w którym księguje się sprzedaż i wydatki firmy. Zapisy w PKPiR są prowadzone na podstawie faktur i rachunków.

 

Podatek liniowy

 

Ta forma opodatkowania — obok zasad ogólnych — może być dobrym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających handel. Jednak z drugiej strony często uważa się, że podatek liniowy to opcja najlepsza dla firm osiągających wysokie dochody — powyżej 100 000 zł.

W przypadku podatku liniowego występuje inna stawka, niż przy rozliczaniu na zasadach ogólnych i wynosi 19%.

Tak więc podatek liniowy będzie raczej dobrą alternatywną tylko dla właścicieli sklepów, u których jest ryzyko wejścia w drugi próg podatkowy na zasadach ogólnych. 

Istotną różnicą pomiędzy podatkiem liniowym, a zasadami ogólnymi jest brak kwoty wolnej od podatku, brak możliwości rozliczania rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

 

Ryczałt

 

Ryczałt jest prostą formą rozliczania z urzędem skarbowym. Mimo że podatnik nie może odliczać kosztów, a podatek płaci od przychodu, to stosuje się preferencyjną stawkę ustaloną dla danego typu działalności.

Od przychodów można odliczyć przede wszystkim:

  • Stratę z lat poprzednich;
  • Ulgi: rehabilitacyjną, na internet, oraz darowiznę na określone cele;
  • Zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne;

Stawka podatkowa ryczałtu dla handlu internetowego wynosi 3%.

Niestety w przypadku ryczałtu nie możemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem, jak również nie można rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Kolejnym minusem ryczałtu jest brak możliwości rozliczenia kosztów prowadzenia działalności — więc gdy ponosimy spore wydatki związane z zakupem towaru, wtedy ryczałt nie będzie dla nas opłacalny.

Warto też zwrócić uwagę na listę działalności, która ze względu na swój charakter są wyłączone z możliwości rozliczania na zasadzie ryczałtu. Do nich zalicza się m.in. handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. 

Pod tym adresem znajduje się pełna lista działalności, które nie mogą rozliczać się na zasadach ryczałtu.

Rozważając ryczałt, należy wiedzieć, że nie mogą do niego przystąpić osoby, które w roku poprzedzającym prowadząc działalność rozliczały się na zasadach ogólnych.

 

Odwiedź kanał Sekretów Handlu na YouTube

 

Podsumowując, jeśli dopiero rozważamy działalność, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór opodatkowania na zasadach ogólnych. Jednak jeśli przewidujemy wysokie przychody, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie wybór podatku liniowego.

Oczywiście sugerujemy porozmawiać ze swoim księgowym — omówić dokładnie jak sobie wyobrażamy naszą działalność i wspólnie ustalić, które rozwiązania będzie optymalne w naszym przypadku.