Firma na próbę to element, który wszedł w życie i jest możliwy do wykorzystania od dnia 30 kwietnia 2018 roku. Jest to taki sam twór, jak działalność nierejestrowana, aczkolwiek nie zawsze będzie ona miała swoje uzasadnienie. Działalność niezarejestrowaną, czyli firmę na próbę może prowadzić dziś każdy, trzeba jednak spełnić określone warunki. Firma na próbę to jedna z możliwości, jaką proponujemy naszym kursantom, mającym dylemat w zakresie otworzenia własnej działalności. Czym zatem jest firma na próbę i jak podejść do tematu jej prowadzenia? Poniższy artykuł ma na celu wyjaśnienie tej kwestii.

 

Działalność niezarejestrowana, czym jest?

Działalność niezarejestrowana to również firma na próbę, o której możemy usłyszeć od kwietnia 2018 roku. Kiedy nie musimy rejestrować działalności? Możemy to zrobić w sytuacji, kiedy działamy, jako osoba fizyczna, a nasze miesięczne przychody nie są wyższe, niż 50 % minimalnego wynagrodzenia. Kolejnym elementem, który należy spełnić, jest brak prowadzenia działalności gospodarczej w czasie minionych 60 miesięcy. Takie rozwiązanie może być stosowane w sprzedaży internetowej i popularnym dziś dropshippingu. Wynika z tego, że trzeba spełnić dwa warunki, aby móc prowadzić firmę na próbę, a zalicza się do niego warunek dochodowy i warunek czasowy.

Jak to wygląda w praktyce? W 2019 roku płaca minimalna wynosi 2250 zł, w związku z czym miesięczny dochód przy firmie na próbę, nie może przekraczać połowy tej kwoty, czyli nie może wynosić więcej, niż 1125 zł brutto. Należy jednak pamiętać, aby od podanej kwoty odprowadzić podatek dochodowy i podatek VAT.

 

Firma na próbę, jakie niesie korzyści?

Firma na próbę to inaczej działalność nierejestrowana. Niesie ona za sobą wiele korzyści i sprawdza się w sytuacji, gdy dzięki pracy otrzymujemy mniejsze pieniądze, niż 50% płacy minimalnej.  W sytuacji, gdy prowadzimy korepetycje, rozpoczynamy handel w Internecie, lub też świadczymy drobne usługi, jako dodatkowy element zarobkowy to wówczas nie ma potrzeby rejestrowania działalności, gdy oczywiście spełniony jest powyższy warunek. Warto zatem wiedzieć, jakie korzyści niesie za sobą brak ewidencjonowania działalności.

Podstawową korzyścią, która jest dla nas kluczowa to brak rejestracji działalności w CEIDG. Oszczędzamy też na składkach ZUS, ponieważ nie musimy ich opłacać, a miesięczne składki z tego tytułu zaczynają się już od kwoty 539,35 zł. Nie musimy też prowadzić księgowości, co dla wielu osób jest świetnym rozwiązaniem i oczywiście pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Tutaj wystarczy ewidencjonowanie sprzedaży w bardzo prosty sposób. Korzyścią jest również brak konieczności opłacania składek na podatek dochodowy, w sytuacji firmy na próbę robimy to dopiero na koniec roku.

Firma na próbę i obowiązki z tym związane

Prowadzenie firmy związane jest z odpowiedzialnością. Wydawać się może, że skoro nie rejestrujemy naszej działalności to wcale nie musimy podlegać jakimś obowiązkom. Takie myślenie jest błędne.  Brak rejestracji działalności nie wyklucza nas od pewnych obowiązków. Przede wszystkim powinniśmy rejestrować sprzedaż, którą prowadzimy. Taka ewidencja jest wymagana i może zostać odpowiednio zweryfikowana, chociażby przez Urząd Skarbowy. Kolejną kwestią jest obsługa po zrealizowanej sprzedaży. Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, bierzemy na siebie odpowiedzialność za reklamacje klientów, zwroty, odstąpienia od umowy.

W zależności od prowadzonej działalności, będziemy też musieli obowiązkowo dokonać rejestracji dla celów VAT. Takie zadanie będzie przed nami stało w sytuacji, gdy będziemy świadczyli usługi prawnicze, doradcze lub jubilerskie.  Sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych, nawet jeśli jest określany mianem złomu, również podlega rejestracji VAT. Warto o tym pamiętać, zanim zaczniemy świadczyć takie usługi w ramach nierejestrowanej działalności.

 

Podatek dochodowy, czy jest konieczny?

Firma na próbę to przedsięwzięcie, które nie wymaga numeru REGON i NIP, konta bankowego i prowadzenia księgowości. Nie oznacza to jednak, że nie musimy płacić podatków. Firma na próbę obliguje nas do płacenia podatku dochodowego. Przepisy podatkowe jasno regulują, że w przypadku działalności nierejestrowanej, osoba fizyczna jest zobowiązana do płacenia podatku dochodowego od osiąganych przychodów. W przypadku osób fizycznych jest to obowiązek płacenia podatku od osób fizycznych. Należy pamiętać, że przychód z działalności nierejestrowanej sumuje się z innymi osiąganymi przychodami i podlega opodatkowaniu według skali podatkowej 18% lub 32%. Podatek za osiągany przychód w firmie na próbę będzie traktowany jako niedopłata podatkowa wynikająca z rocznego zeznania, dlatego też nie trzeba przy tego rodzaju działalności płacić wspomnianych wcześniej zaliczek na podatek.

 

Podatek VAT

Na podatek VAT ma wpływ kryterium dochodowe i przedmiotowe. Przy firmie na próbę, kryterium dochodowe nie jest brane pod uwagę, ponieważ nie osiągamy progu finansowego, który podlega opodatkowaniu. Obecnie czynnym podatnikiem VAT są przedsiębiorcy, którzy w ciągu roku osiągają 200 000 zł i więcej ze sprzedaży. Przy działalności nierejestrowanej taka sytuacja nie może mieć miejsca z przyczyn oczywistych. Sytuacja się zmienia, kiedy weźmiemy pod uwagę kryterium przedmiotowe, czyli sprzedajemy wspomniane wcześniej metale szlachetne, wyroby jubilerskie, ale także wyroby akcyzowe i wiele innych, które wynikają z załącznika nr 12 ustawy o VAT. Zatem będąc przedsiębiorcą, który zajmuje się tylko sprzedażą towarów i usług, które nie wymagają odprowadzenia podatku VAT nie musimy być czynnym podatnikiem.

 

Rozliczanie działalności nierejestrowanej

Prowadzenie firmy na próbę to zawsze jakieś uzyskiwanie dochodu. Aby ustalić wysokość przychodu konieczne jest ewidencjonowanie sprzedaży. Nie musi to być skomplikowana ewidencja, wystarczy wersja uproszczona, ale powinna zawierać liczbę porządkową, datę sprzedaży, wartość sprzedaży i wartość sprzedaży narastająco. W zeznaniu rocznym należy złożyć deklarację PIT – 36, odliczając również koszty, które były ściśle związane z wykonywaną działalnością. Wspomniane koszty powinny być odpowiednio udokumentowane.

Zakończenie działalności nierejestrowanej

Prowadzenie firmy na próbę w wielu przypadkach  ulega szybkiemu zakończeniu. Dzieje się tak w sytuacji, gdy sami rezygnujemy z prowadzenia sprzedaży, lub najzwyczajniej w świecie zaczynamy zarabiać więcej, niż 50% minimalnej krajowej. W tej sytuacji jesteśmy zobowiązani do zarejestrowania działalności, a jak to zrobić, pisaliśmy już w artykule „Własna działalność gospodarcza, jak ugryźć temat?”. Zakładając własną działalność gospodarczą, kończąc tym samym działalność nierejestrowaną, możemy skorzystać z przysługującej nam ulgi na start. Taką ulgą jest 6 miesięcy bez ZUS-u, a potem przez dwa lata opłaty na ZUS zmniejszone, czyli tak zwany mały ZUS.

Sprzedaż przez internet daje nam dziś wiele możliwości, które mogą otworzyć przed nami zupełnie nowy świat. Korzyścią jest to, że nie musimy nawet wychodzić z domu, aby zacząć zarabiać. Chcąc zacząć przygodę ze sprzedażą w internecie, chociażby na Allegro, za pomocą wspomnianego wcześniej dropshippingu, o którym już wcześniej pisaliśmy tutaj, nie musimy wcale zakładać na początek działalności gospodarczej. Daje nam to pewną przewagę nad przedsiębiorcami, którzy muszą najpierw inwestować, aby sprawdzić, czy ich model biznesu zadziała. Zatem stojąc przed decyzją, warto zaryzykować, ponieważ oprócz czasu, nie stracimy właściwie nic innego.