Czy warto zakładać spółkę z o.o.?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zawsze wiąże się z pewnymi obawami. Mając plan na swój biznes, każdy stoi przed wyborem działalności, którą musi założyć. Dobrze jest, kiedy mamy jakiegoś mentora, prowadzącego już własną działalność i mogącego nam doradzić, w którym kierunku powinniśmy iść. Trudność pojawia się wtedy, gdy takiej porady nie możemy uzyskać za pośrednictwem innej osoby, podjęcie decyzji jest wtedy zdecydowanie bardziej wymagające. W naszym przedsięwzięciu, jakim jest dropshipping,  wykorzystujemy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i to na niej się właśnie skupimy, chcąc doradzić zarówno tobie drogi czytelniku, jeśli stoisz oczywiście przed wyborem działalności, jak również wskazać, jakie według nas spółka posiada zalety.

Czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zanim przystąpimy do wyboru takiej formy działalności, jak spółka z o. o., warto najpierw poznać, czym właściwie ona jest. W aspekcie prawnym, jest to jedna z form prowadzenia firmy. Charakteryzuje się ona ograniczoną odpowiedzialnością wspólników za zobowiązania spółki, jak wskazuje na to sama nazwa. Spółka jest odrębnym bytem od jej założycieli i takim dużym plusem jest to, że posiada ona własną osobowość prawną. Funkcjonowanie spółki jest obwarowane przepisami prawnymi, a reguluje je kodeks spółek handlowych. Spółka z o. o. jest spółką kapitałową i może być ona zarejestrowana w każdym prawnie utworzonym celu, a więc nie tylko w kwestiach osiągnięcia zysku. Skoro jest spółką kapitałową, do jej założenia jest potrzebny wkład, którego minimum wynosi 5000 zł, a taki kapitał musi zostać pokryty w całości w pieniądzu lub w naturze.

Powyżej dowiedziałeś się, czym jest spółka i jaki warunki należy spełnić, aby mogła ona istnieć. Sama definicja nie jest jednak zachętą do tego, aby to właśnie z takiej formy działalności skorzystać. Co zatem przemawia na korzyść spółki? Przede wszystkim zalety, które można zauważyć, jeśli dokładniej się przyjrzy temu właśnie rodzajowi działalności, a których nie widać na pierwszy rzut oka.

Zalety prowadzenia działalności jako spółka z o. o.

Działalność gospodarcza to temat, do którego zawsze warto się odpowiednio przygotować. W dropshippingu jest to o tyle proste o ile sami wiemy, kiedy jesteśmy gotowi do tego, aby założyć działalność. Sami zresztą zachęcamy do tego, aby podjąć odpowiednie kroki w tym temacie dopiero wtedy, gdy już będziemy na to gotowi, aczkolwiek warto to zrobić jak najszybciej, ponieważ uwarunkowane to jest również dochodami, jakie możemy z takiej internetowej sprzedaży uzyskać. Informowaliśmy już, że działalność gospodarczą należy założyć już w sytuacji, gdy dochód ze sprzedaży internetowej przekracza 50% najniższej krajowej w ciągu miesiąca. Nie mnie jednak warto, abyś dobrze sobie przemyślał, drogi czytelniku, jaka forma działalności będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma więcej zalet, niż wad, dlatego jest najczęściej wybieraną formą działalności w naszym kraju. Do zalet takiej osobowości prawnej możemy zaliczyć:

 • Niski minimalny kapitał zakładowy, czyli wspomniane już wcześniej 5000 zł.

  Dla porównania dodam, że spółka akcyjna musi wnieść 100 000 zł, dlatego w przypadku spółki z o. o., taki wkład jest naprawdę bardzo niski. Kwota taka jest wpłacana przez wspólników i odpowiada następnie ilości przysługujących im udziałów. Od razu warto tutaj zauważyć, że udziały mogą, ale wcale nie muszą być równe. Ilość udziałów ma znaczenie  przy podejmowaniu decyzji dotyczących spółki.

 • Niskie koszty założenia spółki – koszty związane z podpisanie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również wpisania jej do KRS są związane z wysokością wniesionego kapitału.

  Inaczej sytuacja wygląda, jeśli takiej rejestracji dokonujemy za pośrednictwem Internetu, wtedy nie ma obowiązku ponoszenia kosztów notarialnych.

 • Ograniczona odpowiedzialność wspólników – jest to jedna z największych zalet takiej formy działalności, czyli ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zaciągnięte zobowiązania, które oznacza, że za zobowiązania wobec wierzycieli nie odpowiadają sami wspólnicy posiadanym majątkiem, ale odpowiada za nie sama spółka.

  Jest to kluczowy element, który wnosi bardzo dużo dla przedsiębiorców planujących przedsięwzięcie o dużym ryzyku, lub o większym zakresie. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kluczowe jest też to, że odpowiedzialność wspólników ograniczona została do wysokości posiadanych udziałów, a rozszerzona na ich majątek może zostać tylko w określonych przypadkach.

 • Osobowość prawna spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – spółka z o. o. posiada zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych oraz zdolność sądową, dlatego też może we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, a co za tym idzie nabywać również prawa, np. do nieruchomości, pozywać, jak i sama być pozywana.

Powyższe zalety to najważniejsze elementy, które sprawiają, że dziś wiele osób sięga po ten rodzaj działalności. Jak w przypadku każdego przedsięwzięcia, znajdziemy w tym również wady, które jednak nie są aż tak deprymujące, aby nie podjąć ryzyka założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podczas pracy ze spółką pojawią się zapewne inne korzyści, które są już częścią indywidualną każdego, kto podejmuje się prowadzenia własnej działalności. Dlatego warto na temat spojrzeć zdecydowanie szerzej, aby osiągać jak największe korzyści, a takie możemy osiągnąć, poprzez promowaną przez spółkę LTD, o której pisaliśmy w artykule „Spółka LTD – wady i zalety”.

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej to w wielu przypadkach pokonanie przysłowiowego kamienia milowego. Jeśli już się zdecydowałeś i wiesz, jaki rodzaj działalności jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem to śmiało można powiedzieć, że połowę drogi masz już za sobą. W przypadku spółki z o. o. zostało tylko do zrobienia kilku kroków administracyjnych, abyś stał się pełnoprawnym przedsiębiorcom.

Podstawą założenia i funkcjonowania spółki z o. o. jest podpisanie umowy spółki lub aktu założycielskiego spółki z o. o. Umowa lub akt muszą zostać założone w formie aktu notarialnego, dlatego ważne jest, aby ten czas odpowiednio sobie zaplanować. Inną możliwością założenia spółki jest założenie jej przez internet, ale o tym napiszemy za chwilę.

Co powinna zawierać umowa spółki lub akt założycielski? Przede wszystkim podstawowe dane, do których możemy zaliczyć:

 • Nazwę firmy i siedzibę spółki,
 • Przedmiot działalności spółki,
 • Wysokość kapitału zakładowego,
 • Informację, czy wspólnik może posiadać więcej, niż jeden udział,
 • Liczbę i wartość nominalną udziałów należących do każdego wspólnika,
 • Czas trwania spółki, jeśli jest on oczywiście oznaczony.

Kolejnym krokiem, jeśli już zawrzemy i podpiszemy umowę, jest wniesienie przez wspólników wkładu, który ma pokryć kapitał zakładowy, następnie należy powołać zarząd spółki, jeśli oczywiście nie mamy do czynienia z jednoosobową spółką. Jeśli spółka posiada więcej osób, można również powołać komisję rewizyjną i radę nadzorczą. Nie jest to jednak konieczne, chyba, że spółka jest bardzo duża to wtedy taki wymóg obowiązuje. Kolejnym etapem jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, a także uzyskanie numeru NIP i numeru REGON, jak również zgłoszenie spółki do ZUS-u. Ostatnim krokiem jest założenie rachunku bankowego spółki, jak również wybranie podmiotu, który będzie prowadził księgowość spółki. Te ostatnie kroki, jeśli już zostaną zrealizowane, należy również zgłosić do Urzędu Skarbowego poprzez wypełnienie właściwego druku NIP -2.

W Polsce mamy też możliwość założenia spółki poprzez uproszczony tryb, a mianowicie za pośrednictwem Internetu. Ten tryb określany jest mianem S24. Jeżeli zechcesz skorzystać z tej opcji to najpierw musisz zaopatrzyć się w kwalifikowany podpis elektroniczny lub zaufany profil na platformie ePUAP. Rejestracja w tym trybie jest zdecydowanie szybsza i tańsza, ponieważ odchodzą nam koszty notarialne. Podstawą jest założenie konta elektronicznego przez osobę dokonującą zgłoszenia. Następnie należy wprowadzić wszystkie dane do sytemu. Wszystkie dokumenty są tworzone bezpośrednio i przesyłane sądowi. Ten tryb pozwala na założenie spółki w ciągu kilku dni.

Czy warto założyć spółkę z o. o.?

Prowadzenie działalności gospodarczej jest wymagające i trzeba tutaj też posiadać określoną wiedzę, aby wiedzieć, jak poruszać się w tego typu przedsięwzięciu. W tych działaniach warto też mieć kompetentnego księgowego, który pomoże nam w kwestiach finansowych. Kwestia dotycząca wartości założenia spółki jest indywidualna, jednak za pośrednictwem naszego kursu, jak i naszego doświadczenia, zdecydowanie bardziej zachęcamy do tej formy działalności, niż jakiejkolwiek innej. W naszym przypadku poszliśmy zdecydowanie dalej, ponieważ założyliśmy odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Zjednoczonym Królestwie. Jak to zrobić możesz przeczytać w naszym poprzednim artykule, natomiast szczerze zachęcamy Cię do tego, abyś dobrze temat przemyślał, uzbroił się w wiedzę i zapał do działania, ponieważ to może przynieść tylko korzyści.